Szkoły uczą filozofii sukcesu?


Zwykle o godz. 7:21 byłem gotowy do wyjścia do szkoły. Gotowość obarczona była jednak dość nieprzyjemnym uczuciem w okolicach brzucha. Coś jakby zbieranie na wymioty. 7:35 to ostateczna godzina by wyjść na zajęcia.

Biorąc do ręki listę lektur szkolnych, nawet tych nieobowiązkowych na tej liście nie znajdowała się ani jedna pozycja nt rozwoju osobistego. Rozumiem, nadmiar lektur obowiązkowych wyparły te nt filozofii sukcesu. By było zabawniej, ta jedna na którą dziwnym zbiegiem okoliczności trafiłem w ostatniej klasie szkoły średniej uratowała mi tyłek na maturze.

PRL, komunizm…czy coś komuś to mówi? Jeszcze wczoraj 13 grudnia, kolejna ważna rocznica dla Polaków. Czy ciągniemy jeszcze dzisiaj za sobą kokon komunizmu? Wielu jeszcze na pewno tak. A szkoły? Większość z nas kształciła się w szkołach, które na pewno trącił i to solidnie komunizm. I na pewno nikt nas nie uczył niczego z zakresu psychologii pozytywnej czy nie polecał lektur nt tego jak realizować swoje cele czy marzenia.

Dzisiaj ta wiedza, decyduje o Twoich szansach na sukces. Sukces nie jest dziełem przypadku. Sukces to wytężona praca rozłożona na lata. Nawet jeśli ktoś krzywo patrzy na takie hasła jak kariera, sukces itd., to na pewno jest mu bliska idea szczęścia czy powodzenia w życiu.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

A myślę, że warto mieć takie dopalacze, które pomogą nam zrobić kilka kroków więcej w swoim życiu. W konsekwencji nasza skuteczność będzie w dużej mierze zależała od rodzaju pracy którą wykonujemy. Pracuję bo muszę, czy pracuję bo chcę? Różnica jest zasadnicza. Żyjemy w czasach o niemal nieograniczonych możliwościach. Tzw., stabilizacja nie jest bezpiecznym stanem. Stabilizacja oznacza uśpienie, poczucie, że mam już swoje miejsce na ziemi. Dzisiaj, nic nie jest stałe. Świat stał się bardzo dynamiczny. I nie mam tu na myśli potencjalnego kryzysu czy prądów epoki wodnika. Po prostu, żyjemy w świecie bardzo dynamicznym. I takiej samej dynamiki potrzebujemy w systemach edukacyjnych.

I na pewno, weryfikacji lektur szkolnych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s