Zbyszkowe bajanie o Zapiecku…


…cieszy oko i intelekt i duszę. Zaś chodzi o publikację Lokalnej Grupy Działania „Zapiecek” pod tym samym tytułem w piórze Zbyszka Smółki.

Można odnieść wrażenie, że „Zapiecek” chroni świat, który choć historycznie bogaty, miły i ciepły to czy przypadkiem nie jest to świat powoli przemijający? Bądź inaczej, czy potrafiący obronić się przed współczesnym high-tech światem, tego nie wiem. To bajanie pokazuje nam bogactwo miejsca, w którym się urodziliśmy. Rick Jarow [twórca idei antykariery] na pewno by się ucieszył, wszak i nasza twórcza kariera kłania się naszym własnym korzeniom. Ja też je honoruję. Ale czy „Zapiecek” podda się nowoczesności? Czy stanie się produktem? Czy może lepiej, dla niego, niech pozostanie przytuliskiem chroniącym dawny świat? Wcale nie gorszy od tego tak bardzo nowoczesnego.

Trudno zlekceważyć wszystkie te owoce, które dawały soki pokoleniom. Dlatego dzisiaj tak wyglądamy. Trudno również mieszać kijem w tym mrowisku i stawiać na nim szklane wieżowce. Inwestor może się rozczarować „trwale opornymi” jeśli nie weźmie pod uwagę znaczenia naszych korzeni. Ale im my, będąc zbytnio opornymi na zmiany i postęp. Wszak ponoć nie przywykliśmy do szybkich zmian. Na „Zapiecku” jest Boże błogosławieństwo darów. Tylko one jakby nie przystawały już do zmęczonej choć technologicznej cywilizacji. I jedni i drudzy mają problem. Kiedyś mogą się skończyć. Tak jak Zachód bez Wschodu i odwrotnie. Ale na pewno, by drzewo było silne musi mieć zdrowe korzenie. By przetrwać musi rozumieć zmieniający się świat. Musi komunikować światu swoją wartość, by nikt go nie ściął i nie przerobił na papier. Pamiętając o naszych źródłach, pozwólmy by nasze drzewo pięło się do gwiazd. Wszak soki i korzenie mamy zdrowe i solidne!

P.S. I oto pojawił się Inwestor? Chyba nadal to jeden wielki znak zapytania…

http://www.iledzisiaj.pl/index.php/aktualnosci/2769-jest-kupiec-na-palac-potockich.html

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s