Ciąg dalszy tego, co zrobić z pałacem Potockich w Radzyniu


16 lutego w Urzędzie Miasta w Radzyniu Podlaskim, miała miejsce połączona sesja Rad Miasta i Powiatu w sprawie dalszych losów pałacu Potockich. To poważny orzech do zgryzienia dla urzędników jak również temat rozlicznych dyskusji mieszkańców miasta.

Przez wiele lat pojawiło się mnóstwo pomysłów na pałac. Od takich by pełnił funkcję administracyjną, po funkcje kulturalne, biznesowe, czy jako obiekt hotelowo-gastronomiczny.  Myśli się również o muzeach różnego typu. Jak również pojawiają się pomysły by po prostu zburzyć pałac i problem sam się rozwiąże. Nie będę tutaj przytaczał relacji z sesji, tylko odsyłam Czytelnika do serwisu iledzisiaj.

www.iledzisiaj.pl/index.php/aktualnosci/2774-sprzedac-palac-czy-zostawic-go-w-rekach-mieszkancow-czeka-nas-trudna-decyzja.html

Oczywiście nie istnieje jeden wypracowany pomysł co do zagospodarowania pałacu a czas biegnie. W takich chwilach warto zapytać fachowców z branży co myślą o takich problemach. Podczas sesji pojawiały się informacje, że pałacem interesują się rozmaici inwestorzy. Jednym z nich jest Anders Group, której właścicielem jest Andrzej Dowgiałło. Nie pozostało nic innego jak poszperać w Internecie i przekonać się kim może być potencjalny inwestor. Choć jak wiadomo, nikt jeszcze z nikim nie podpisał  żadnych wiążących umów a wizyta w Radzyniu miała charakter studyjny. Posilając się informacjami z internetu można odnieść wrażenie, że Anders Group to fachowcy z prawdziwego zdarzenia o czym świadczą zrealizowane inwestycje. W poniższym linku można przeczytać wywiad z Panem Andrzej Dowgiałło dotyczący inwestycji hotelowej w zamku w Rynie. Warto zapoznać się ze szczegółami tego wywiadu, ponieważ również w Rynie poszukiwano inwestora  bardzo długo – 20 lat! Jesteśmy w podobnej sytuacji. Jak również w wywiadzie są pewne rozwiązania dotyczące inwestycji w obiekty zupełnie nowe, które wybudowano dla instytucji, które wcześniej stacjonowały w zamku. Mamy również identyczną sytuację.

www.e-hotelarz.pl/mht/?p=590

Zasięgnąłem również opinii u fachowca z branży hotelarskiej. Na hasło Anders Group, odpowiedział tak:

„Jeśli przeczytałeś mój post dotyczący Hotelu „Krasicki”**** w Lidzbarku Warmińskim, http://www.hotelkrasicki.pl/ najlepszego hotelu w Polsce, Europie i na świecie według specjalnego rankingu,  to wszystko powinno być dla Ciebie jasne. To jest właściwy człowiek na właściwym miejscu. Jeśli tak się stanie, to Radzyń Podlaski może mówić o wielkim szczęściu. Władze miasta powinny rozścielić czerwony dywan i witać takiego inwestora z honorami. Ten człowiek, jego małżonka oraz ich wieloletnia firma  wyspecjalizowali się w remontach i zarządzaniu tego typu obiektami.  Pytanie jest jednoznaczne: co takie miasto jak Radzyń Podlaski ma do stracenia w aktualnym kryzysie? Ja nie dostrzegam żadnych strat, a jedynie same zyski i ewidentne korzyści. Trzymam zatem kciuki!!!”

http://www.hotelkrasicki.pl/galeria/inwestycja

http://www.iledzisiaj.pl/index.php/aktualnosci/2775-przyjdz-w-niedziele-do-palacu-potockich.html

http://www.radzyn-podl.pl/galeria/zabytki/album/

http://www.krainaserdecznosci.pl/

Kilka lat temu przeprowadziłem wywiad z Markiem Polakiewiczem, w którym już wypowiadał się w kwestiach radzyńskiego pałacu. Warto jednak było ponowić kilka pytań w kontekście tego, co obecnie dzieje się wokół  pałacu.

www.knowacz.pl/wywiady/bober/bober_0501.htm [link do starego wywiadu]

Mariusz Bober.: Kilka lat temu wypowiadałeś się już nt naszego pałacu. Ciągle wykonywane są rozmaite ruchy, których celem jest zmiana sytuacji związanej z tym obiektem. Póki co jest to nadal proces bardzo złożony, czasochłonny i wymagający ogromnych nakładów finansowych. Jaka jest Twoja perspektywa w tej kwestii?

Marek Polakiewicz.:  Zarówno dla mnie jak też dla wielu zapewne bacznych obserwatorów tego co dzieje się w polskim hotelarstwie powinno być absolutnie jasne, że Pałac w Radzyniu Podlaskim nie może i nie powinien pozostawać w obecnym całkowicie opłakanym stanie. Jest obiektem zabytkowym, wpisanym zapewne do centralnego i wojewódzkiego rejestru zabytków, a więc w centrum zainteresowania wojewódzkich służb konserwatora zabytków. Jednak on nie jest w stanie niczego wykonać poza czynnościami administracyjnymi. A zatem niezbędny jest pilnie poszukiwany inwestor, zdolny do przeprowadzenia kosztownego remontu, oczywiście pod okiem i kierunkiem konserwatora zabytków.

M.B.: Wiele osób zastanawia się nad optymalnym rozwiązaniem. Z jednej strony Potoccy zafundowali nam gigantyczny problem, z drugiej gigantyczną szansę. Albo ten pałac nas  pogrąży albo przyniesie nam sukces. Co zrobić by pałac stał się dla miasta przepustką do lepszej przyszłości?

M.P.:  Pałac w Radzyniu Podlaskim to prawdziwa perła architektury. Jest aktualnie jeszcze na szczęście w takim stanie, że potencjalny inwestor jest w stanie zrealizować obiekt na najwyższym w regionie poziomie architektonicznym z zachowaniem jego najistotniejszych dla miasta i regionu funkcji. To oczywiście bardzo trudne zadanie, ale oddanie go w ręce doświadczonych ludzi w tym zakresie to jedyna szansa na uratowanie tego obiektu przed totalną ruiną i dewastacją.

M.B.: Wydaje się, że bez potężnego zastrzyku gotówki pałac nie odzyska świetności i będzie popadał w ruinę. A miasta ani mieszkańców i tak nie będzie stać na jego utrzymanie. Pojawiają się różni zainteresowani pałacem. Jedni najchętniej by go ogrodzili, i tyle mieszkańcy by go widzieli, czego i urzędnicy i mieszkańcy chcą uniknąć. Potrzebne są rozwiązania zadowalające wszystkie strony. Liczyć na pieniądze publiczne czy pójść w kierunku kapitału prywatnego inwestora?

M.P.:  Żyjemy w okresie wolnego rynku i przepływu kapitału. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, zwłaszcza w naszym kraju, że jedynie dobrze zainwestowany prywatny kapitał i konsekwentnie zarządzany, przynosi ewidentne korzyści zarówno prywatnemu inwestorowi, jak też całemu społeczeństwu. Przykładów  z całej Polski można by mnożyć.W branży hotelarskiej jest to widoczne aż nadto dobrze. W Polsce branża hotelarska rozwija się znakomicie już od lat. Przypomnę, iż poza branżą informatyczną, branża hotelarska jest najlepiej rozwijającą się zarówno w Polsce, jak też w Europie i na świecie. W naszym kraju, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę, co roku jest oddawane do użytku średnio ok. 100 obiektów noclegowych. I to wcale nie tylko za sprawą zbliżającego się Euro 2012. Taka jest rzeczywistość. Zapewniam, że inwestor po oddaniu Pałacu do użytku po remoncie, nie wywiezie go na plecach do innego miasta.

M.B.: Pośród jednego z poważniejszych inwestorów wymienia się Anders Group, której właścicielem jest Andrzej Dowgiałło. Miała miejsce wizyta studyjna ale nie była wiążąca umową. Z materiałów internetowych wynika, że jest to jeden z najlepszych fachowców w Polsce jeśli chodzi o zagospodarowanie takich obiektów jak radzyński pałac. Jakie jest Twoje zdanie w tej materii?

M.P.:  Chętnych do inwestowania może być oczywiście wielu. Takie są prawa rynku i ogłaszania przetargów. Jednak z mojego wieloletniego doświadczenia w branży hotelarskiej, należy przede wszystkim brać pod uwagę tylko i wyłącznie najpoważniejsze firmy, które mają wieloletnie doświadczenie i tradycję na rynku. Proszę także pamiętać, że większość inwestorów  funkcjonujących wokół branży hotelarskiej  realizuje hotele o charakterze współczesnym i nowoczesnym, ponieważ jest to zdecydowanie łatwiejsza i prostsza architektonicznie forma realizacyjna. Firm inwestujących w obiekty o charakterze zabytkowym jest niewiele, a jeszcze mniej jest takich, które robią to na najwyższym poziomie. Nie jest to łatwe, jeśli zważyć, z jakimi problemami te firmy muszą się zderzyć. Do tego dochodzi nadzór konserwatorski, bez którego taka inwestycja nie może być prowadzona. Trzeba także pamiętać, że niezwykle istotne dla każdego inwestora muszą a stanowić niezwykle wyśrubowane przepisy kategoryzacyjne, obowiązujące w hotelarstwie. Bez takich złożonych i skomplikowanych problemów nie powstanie dzisiaj żaden normalny obiekt hotelarski.  Stąd dla mnie jest kwestią oczywistą, że firma „Anders Group” Pana Andrzeja Dowgiałło www.andersgroup.pl  jest pod tym względem najlepiej przygotowaną  firmą do przeprowadzenia tak poważnej inwestycji.

M.B.: Istnieje również problem lokacji rozmaitych instytucji, które zasiedlają pałac. Co z tym zrobić? To dość poważny dylemat. Pełnią ważne funkcje społeczne: biblioteka, szkoła muzyczna czy rozmaite organizacje społeczno-kulturalne. W przypadku inwestycji w zamek w Rynie znaleziono rozwiązanie jeśli chodzi o tego typu instytucje.

http://www.hotelkrasicki.pl/biblioteka/koncepcja – jak wkomponowano bibliotekę w obiekt hotelarsko-gastronomiczny.

M.P.:   No właśnie!  My Polacy znani jesteśmy z malkontenctwa i krytykanctwa wobec wszystkiego i wszystkich. Podałeś znakomity przykład  Hotelu – Zamku w Rynie http://www.zamekryn.pl/. Skoro tam można było znaleźć stosowne rozwiązanie, to dlaczego nie miałoby się tak właśnie stać w przypadku Pałacu w Radzyniu Podlaskim? Czy u Was żyją inni ludzie? Prawda? Pan Andrzej Dowgiałło udowodnił, że dla niego kultura narodowa to coś niezwykle ważnego i poważnego. Pałac w Radzyniu Podlaskim powinien odgrywać istotną rolę kulturotwórczą  w regionie. Wszystko zależy od zapisów szczegółowej umowy pomiędzy inwestorem a władzami miasta.

W obecnych latach w Polsce istnieje wiele przedsięwzięć o charakterze  publiczno-prywatnym. Stosowne przepisy to umożliwiają w dużym stopniu. Dlaczego z tego nie skorzystać? W tej chwili wszystko jest możliwe. Nadeszły doskonałe czasy dla takich przedsięwzięć. Proszę także pamiętać, że inwestycja, która została przeprowadzona przez firmę Państwa Dowgiałłów w Lidzbarku Warmińskim, to przykład oraz wyraźny dowód na to, że polskie hotelarstwo zaczęło odnosić w Polsce, w Europie i na świecie olbrzymie sukcesy. Hotel „Krasicki”**** zlokalizowany w dawnym Pałacu Biskupów Warmińskich zdobył wszelkie możliwe nagrody w trzynastu kategoriach, a nagrodę uroczyście wręczono w Londynie w styczniu tego roku. O takich faktach powinno mówić się głośno i często. Powinniśmy być bardzo dumni z takich dokonań polskich hotelarzy.

M.B.: I na koniec, co zrobić i jak lobbować by w sprawie pałacu zapadły najlepsze decyzje?

M.P.:  Bardzo dobre pytanie! To co do tej pory powiedziałem, to była zapewne pewna forma lobbingu wobec władz Twojego miasta. Pojęcie „lobbing” zaczął mieć w Polsce nie wiedząc czemu pejoratywne znaczenie. To bardzo niedobrze. Ja nie widzę w tym niczego złego. W moim przypadku jest to o tyle uzasadnione, że ja niestety nigdy nie miałem okazji poznać  osobiście ani firmy „Anders Group”, ani tym bardziej Pana Andrzeja Dowgiałło. Jako pasjonat tej branży mam natomiast obowiązek śledzenia wszystkiego co aktualnie dzieje się w Polsce w mojej branży. Uważam jednak, że lobbing wobec władz miasta oraz jego mieszkańców na rzecz pilnego podjęcia decyzji co do nawiązania współpracy z potencjalnym inwestorem, winien być nakazem chwili i czasów, w których żyjemy. Następne pokolenia w przypadku zaniechania takich działań nie wybaczyłyby tego obecnym władzom miasta. Metod lobbowania jest zapewne wiele. Są przecież specjaliści od takiego profesjonalnego działania. Jeśli o mnie chodzi, to zawsze chętnie służę swoją radą i doświadczeniem.

Marek Polakiewicz-nota biograficzna

 •  Z wykształcenia albergolog – menedżer hotelarstwa
 • Prawie 40-letnie doświadczenie w branży turystyczno-hotelarskiej, w tym przez wiele lat szef różnych hoteli na terenie całej Polski
 • Konsultant i doradca prywatnych hoteli
 • Wykładowca  w Prywatnych Policealnych Studiach Turystyczno-Hotelarskich
 • Wyższa Szkoła Teologiczno – Humanistyczna w Podkowie Leśnej k.Warszawy – Oddział w Szczecinie, kierowanie pracami sekretariatu
 • Współpracownik uczelni wyższych,  wykładowca na kursach pilotażu  i przewodnictwa
 • Wieloletni działacz hotelarski i dziennikarz hotelarski
 • W latach 2004-2006 Prezes Zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Regionalnej Kultury Kulinarnej /Zrzeszenie Hotelarzy i Restauratorów/
 • Współpracownik i przedstawiciel Europejskiego Centrum Kształcenia Językowego i Zawodowego „STUDY  TRAVEL” w Łodzi
 • Szkoleniowiec z zakresu  Protokołu Dyplomatycznego i Etykiety   /savoir vivre w hotelarstwie, turystyce, biznesie i administracji /   w Firmach: „B4B” – Business 4 Business Professional Training Spółka z o.o.  oraz „IBSEN” w Warszawie
 • Niezależny konsultant ds. kreowania wizerunku osobistego

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s