Projekt Dom Twórczej Kariery


Co to takiego?

Obok powtarzanych haseł pasja, talent, kreatywność, twórcza kariera czy rób to co lubisz i zarabiaj pieniądze należy napisać, że nie jest to próba zbuntowanego pokolenia, które chce wysadzić w powietrze obecny rynek pracy oraz obowiązujące ścieżki karier czy zarządzanie firmami. Z pewnością jest to  poszukiwanie nowych modeli realizowania swojego potencjału w poczuciu równowagi. Mimo, że mamy XXI wiek widać, że zarabianie na życie i praca są ciągle jarzmem ciążącym nam od pokoleń. Czy chcemy tak dalej? Czy mamy inne modele? Ambicją Projektu Dom Twórczej Kariery, poza poszukiwaniem takich rozwiązań i propagowaniu twórczej kariery jest stworzenie realnego obiektu, centrum, które stanie się rodzajem instytutu zajmującego się tego typu zagadnieniami.

Grafika na początku szkic studyjny Roberta Bissett’a, jako przykład.

Po co?

Pierwotne założenie koncentruje się na tym, że praca i kariera może być oparta na bazie Twoich mocnych stron w tym przypadku na palecie pasji i talentów. Tak samo ma to odniesienie do organizacji zatrudniających pasjonatów swoich dziedzin. Jednym z dylematów tej układanki jest również pieniądz choć doskonale wiadomo, że praca powinna mieć głębszy wymiar, sens i znaczenie. Potencjalnie trudno powiedzieć, czy zrobisz twórczą karierę i zarobisz pieniądze zbierając kapsle ale kto wie, czy nie udałoby Ci się stworzyć Światowego Muzeum Kapsla! W ramach tego projektu pytamy  o potencjalne wybory zawodowe, które mogą przynieść Ci sukces, również ten komercyjny. Dla wielu byłaby to wymarzona sytuacja. Stąd też poszukiwania rozwiązań, które pracę, karierę i zarabianie na życie uczynią bardziej ekologicznymi dla naszego zdrowia, życia i dla naszych relacji międzyludzkich. Odpowiedź na pytanie co chce robić w życiu nabiera nowego wymiaru w świecie dynamiki i licznych zmian. Wyrażanie wszystkiego w ekonomicznych wskaźnikach wzrostu choćby tylko w PKB jest nieporozumieniem. Twórcza kariera ma być alternatywą choć nadal będziemy poruszać się realiach gospodarczych. Istotne jest to by w tych realiach budować nowe sposoby na realizację kariery, biznesu i zarządzania organizacjami.

Dlaczego kopuła monolityczna?

Po rozlicznych rozważaniach wybór padł na kopułę monolityczną. Zapytasz pewnie co to takiego i dlaczego akurat takie budowlane kuriozum miałoby się stać centrum twórczej kariery, domem mieszkalnym czy siedzibą firmy. Ten fragment odpowie na te wątpliwości a szczegóły znajdziesz w zamieszczonych linkach, które szczegółowo opisują kopuły. Część z nich prezentuje również specjalistów z Polski, którzy już realizują tego typu obiekty.

Reprezentatywne strony w języku polskim

http://www.sergiel.pl/

http://kopuly.pl/

http://www.prostysystem.pl/

http://www.gnosis.art.pl/e_gnosis/pracownia/dom_kopula/dom_kopula.htm

Strony anglojęzyczne (tylko kilka wybranych)

http://www.monolithic.com/

http://www.safeharbordome.com/site.html

http://www.buildart.com/Siglerdome.htm

http://www.buildart.com/monolithic_dome_design.htm

http://www.monolithic.com/stories/feature-home-doah/photos#0

http://www.domeofahome.com/

Inne tematyczne www

http://www.cat.org.uk/

http://dobraidea.pl/2011/06/centrum-alternatywnych-technologii/

https://www.facebook.com/earthheart.grupa

http://www.caneloproject.com/

Jak ma wyglądać funkcjonowanie centrum

Centrum a zarazem obiekt miałby się stać obiektem mieszkalno-biurowym. Na dzień dzisiejszy należałoby jeszcze doprecyzować jego charakter. Po pierwsze obok działalności doradczej, laboratoryjno-studyjnej, gromadzenia modeli i przykładów, organizowaniem konferencji, warsztatów czy prowadzeniem działalności wydawniczej centrum  powinno współpracować ze środowiskiem biznesowo-akademickim. Powinno zdecydowanie propagować działające modele twórczej kariery jak również organizacji działających w oparciu o poruszane tutaj wartości. Całość działalności miałby mieć charakter transformacyjny dotyczący obszarów zmian w sposobach realizacji karier, sposobach pracy oraz zarządzaniu organizacjami. Doprecyzowania wymagać będą również obszary związane z działalnością komercyjną i poza komercyjną jak również sposób korzystania z takiego centrum.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Powyższy przykład obiektu to tylko inspiracja do opracowania własnego projektu obiektu na bazie kopuły. Foto dom Marka Siglera w Pensacola Beach na Florydzie.

Lokalizacja

Obecnie nie istnieje jeszcze potencjalna lokalizacja obiektu również w zarysie studyjnym. Jedna z potencjalnych lokalizacji to Roztocze na Lubelszczyźnie w okolicach Kraśnika na trasie Lublin-Rzeszów ale obecnie nie jest to wiążąca lokalizacja. Na dzień dzisiejszy w rachubę wchodzi terytorium RP. Lokalizacja uwarunkowana będzie oczywiście wszelkimi za i przeciw by w danym miejscu dokonać realizacji tego przedsięwzięcia. Inną kwestią jest zakup uzbrojonej działki jak również uzyskanie wszelkich pozwoleń i projektu kopuły.

Termin realizacji

Poza wszelkimi działaniami związanymi z promowaniem twórczej kariery, termin realizacji jest również dzisiaj jeszcze nieznany z racji konieczności zgromadzenia stosownego kapitału na realizację tego przedsięwzięcia.

Koszty projektu

Oceniam, że może być to koszt w granicach 300-500 tys. zł bez uwzględniania kolejnych faz czyli The Polihistor Campus.

Wariacje nt projektu

Na dzień dzisiejszy w Polsce budowle monolityczne kopułowe to raczej mikron realizacji wszelkich budowli i wiele osób może je potraktować jako coś awangardowego. Jeśli jednak wgłębisz się w temat to już praktyczna strona tematu powinna Cię do kopuły przekonać. Oczywiście kopuła to kwestia gustu każdego z nas. Mnie jednak przekonała do siebie.

Argumenty te mogą skłonić potencjalnego pasjonata do projektowania swojej pracowni czy firmy właśnie w oparciu o kopułę monolityczną. Obecnie kładzie się duży nacisk na to, by w innowacyjnych firmach panowały jak najlepsze warunki pracy, które wpływają na wydajność i kreatywność pracowników. I nie chodzi tutaj oto, by dzięki temu jeszcze bardziej wyzyskać pracownika bo również nie takie jest założenie Projektu Domu Twórczej Kariery.

Warto zgłębić np. temat biur firmy Google czy idei Maind Lab, czyli biur przyszłości, np. http://www.inventionland.com/about.html Kopuła monolityczna jako miejsce pracy lub Twoja pracownia mogłaby się stać wymarzonym miejscem pracy.

W przypadku dynamicznego zainteresowania ideą można by rozpocząć projektowanie miasteczek czy wiosek kopuł monolitycznych w których pracują pasjonaci nad swoimi projektami. Można by rzec, że byłby to rodzaj małej lub dużej „Doliny Krzemowej” opartej na w/w założeniach. Przykład rozwiązań w oparciu np. o system Omega 2010 http://www.prostysystem.pl/ – wychodzimy do dalszej fazy czyli The Polihistor Campus.

Prawa autorskie

Do ilustracji materiału wykorzystałem fotografie należące do ich autorów i jedynie w takim celu zostały użyte. Zdjęcia zostały zaczerpnięte z powyższych stron www.

Prawa autorskie do Projektu, Polihistor Dom Twórczej Kariery.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s