Zawód coacha – nowe wymagania U.E.?


Witam zawodowo-coachingowo!

Tomek Kowalik kilka dni temu przysłał mi wiadomość, że oto szanowane i wielkie organizacje branżowe pragną zaostrzyć wymagania wobec coachów i wręcz dają nam czas na dostosowanie się do tych wymogów!

 http://www.prowo.pl/

http://www.tomaszkowalik.pl/

„Dwie, największe światowe organizacje zrzeszające coachów (ICF działająca w 150 krajach oraz EMCC działająca w 20 krajach), zawarły porozumienie na bazie KODEKSU ETYCZNEGO i STANDARTÓW COACHA i zgłosiły do Unii Europejskiej inicjatywę ustanawiającą profesjonalizację zawodu coacha. Unia Europejska zaakceptowała tę inicjatywę. Obecnie obie organizacje zmierzają do ukończeniu wymogów Unii Europejskiej uprawniających do wykonywania zawodu coacha.” W linku poniżej c.d. artykułu:

www.wsptwp.eu/495/zawod_coacha_nowe_wymagania_unii_europejskiej,1,2247mid,10392aid.html

I jak to zostało napisane na forum prowo.pl z jednej strony dąży się do uwolnienia określonych zawodów a z drugiej zaciska się pętle na i tak już wyśrubowanych granicach wymagań. Zresztą zawód coacha czy trenera to jedne z bardziej wymagający zawodów zobowiązujące do nieustającej nauki! Popłatne, przyszłościowe i prestiżowe! Czy wymogi UE to wymuszą? Rozwijam się bo chcę, czy mój rozwój wynika z tego, że po prostu interesuje mnie to co robię i żadne przepisy nie muszą na mnie tego wymuszać! Weryfikacji umiejętności i tak dokona rynek, klienci i przede wszystkim życie!

O ile zachowywanie standardów zawodowych powinno stać się normą tym bardziej po obaleniu komunizmu to powinien to rozumieć każdy, komu zależy na swojej marce jak również szczególnie wtedy kiedy jego praca, zawód staje się misją, powołaniem, pasją! Zresztą, trudno mi sobie wyobrazić dobrego fachowca, który nie lubi swojej pracy. Na początku naszych ścieżek zawodowych potrzebni są nam przewodnicy i mentorzy! Ludzie, którzy przekazują nam tajniki danego zawodu. I fakt, wiedzę zdobywa się latami a nie na 3- dniowych kursach, które robią z Ciebie lokalnego lidera czy trenera. Generalnie to dobrze, że jest coraz więcej osób z umiejętnościami trenowania, coachowania bo pracy nad zmianą rzeczywistości, również tej polskiej jest tak dużo, że wymaga od nas bardzo wysokiego poziomu skuteczności, determinacji i na pewno niekonwencjonalnych metod działania! Często wręcz improwizacji i wymyślania nieistniejących metod i narzędzi! A do tego zmusza nas wręcz dynamika zmieniającego się świata! Doskonalenie zawodowe z chwilą przemian ustrojowych zostało wpisane w nasze życie i było o tym wiadomo od tamtego momentu!

Czekam tylko, kiedy wyjdzie „prikaz” by coach czy trener zainstalował sobie do laptopa kasę fiskalną!

Proponowałbym pocertyfikować młodych napalonych japiszonów na te zawody, bo dobre pieniądze i narzędzia za po pomocą których skutecznie można pobajerować laski! A często gdyby zapytać ich kto to taki Rożalski, Niwiński, Stroganowski i kilku jeszcze innych starych weteranów rozwoju osobistego w Polsce powiedzieliby (a może i nie, bo może nigdy o nich nie słyszeli), że to stare dinozaury i dzisiaj nikt nikogo już tak nie uczy!

Warto jednak nadmienić, że certyfikacje i kończenie kursów trenerskich i coachingowych później pod okiem akredytowanych asesorów to naprawdę grube pieniądze! W końcu coach potrafi inkasować nawet 500 zł za godzinę pracy z Tobą! I kto da gwarancje, że nie wejdziemy w relację uzależnionego pacjenta od swojego terapeuty-w końcu im dłuższa ta relacja tym dłużej trwa usługa. W interesie banku jest mieć kredytobiorców spłacających swoje kredyty-płyną odsetki! Póki co w swój rozwój zainwestowałem ponad 100.000 zł i zastanawiam się, kiedy zacznę wychodzić na plus. A przecież nie ma gwarancji, że taka komisja certyfikująca nie wyślę mnie na kolejne kursy doszkalające-najlepiej we wszystkich tych organizacjach certyfikujących! Istota problemu polega również na tym, że nikt nie daje Ci gwarancji, że zwrócą Ci się koszty Twojej inwestycji w swój rozwój. To ponowna sytuacja jak ze szkoły. Dzieciaki się uczą i mówi się do nich”-Ucz się ucz, kiedyś Ci się przyda.” A jak się nie przyda? Zresztą, mając 36 lat a poświęciwszy 18 na tzw. rozwój osobisty należało wielokrotnie zweryfikować przydatność tego KIEDYŚ CI SIĘ PRZYDA!

Spędziłem ze swoim mentorem ponad 12 długich lat (niestety zmarł w kwietniu 2011). Przez te 12 lat nigdy nie oczekiwał zapłaty! Wariat??? Owszem, prowadził swój gabinet i życzył sobie za swoje sesje stosowne stawki! Czym sobie zasłużyłem? Nie wiem! Ale na samą myśl o nim serce mi ściska! Jak wiele dobroci i oddania zawodowego w takim MENTORZE, przez duże M. Nazywał się ALAN STROGANOWSKI! I specjalnie nie podniecały go, te wielkie organizacje certyfikujące! Przez dziesiątki lat jako doświadczony psycholog-mentor wykonywał swoją mrówczą, pełną oddania pracę na rzecz świata i człowieka! Owszem, taki ktoś mógłby mnie…certyfikować! Przelał poprzez tysiące godzin spędzonych na rozmowach telefonicznych i rozmowach w realu takie zamiłowanie do zawodu i rozwoju osobistego, że większej motywacji i „bata” do doskonalenia zawodowego nie potrzebuję! A sprawdzać się będę-każdego dnia i w każdej chwili kiedy robię to, co kocham!

Mało? Mając zaledwie 22 lata trafiłem na kurs trenerski (1999 r.) za pieniądze za jakie dzisiaj nikt nigdzie nie zrobi podstawowego kursu uczącego podstaw prowadzenia szkoleń. Na więcej wtedy nie było mnie stać! To była jedna z firm, która wchodziła na rynek szkoleniowy! Niestety nie przetrwała! Ale ja jestem tak cholernie szczęśliwy, że zdobyłem ten certyfikat, i że finałowy trening prowadził trener Michael Ugri z teamu Anthony Robbinsa http://www.tonyrobbins.com/! Wtedy jeden z dwóch na całą Europę Zachodnią! Każdy w branży doskonale wie, kim jest Anthony Robbins. Ten power warsztatów i piękno tego zawodu rozpala się we mnie do dzisiaj! Owszem, nie bryluję tak bardzo na polskim rynku bo może są lepsi ode mnie, bardziej rozpoznawalni, zarabiający wielkie pieniądze i uważani za czarne konie polskiej branży coachingowo-trenerskiej. Ale jest takie włoskie powiedzenie „Idziesz wolniej, idziesz zdrowiej. Idziesz zdrowiej, idziesz dalej!”

http://www.youtube.com/watch?v=kEf8xVn1WxI&feature=relmfu


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s