Polska Rama Kwalifikacji!


A co to takiego? Czyżby koniec z wolną amerykanką na rynku pracy? Czyżby z wielkim rozmachem wkracza normalizacja zdobywania kwalifikacji zawodowych?

Oczywiście cały system ram kwalifikacji powstaje po to, by ułatwić nam życie i poruszanie się po rynku pracy jak również na europejskim rynku pracy. Ktoś poszedł po rozum do głowy i stwierdził, że bardziej istotne jest to „co potrafię„, „co umiem zrobić” niż to ile to kursów i certyfikatów zdobyliśmy czy ile to fakultetów odbębniliśmy. Często pustych i nic nie znaczących certyfikatów pochodzących z tzw. chałtur szkoleniowych. Nic odkrywczego a jednocześnie oczywiste jak to, że Słońce wschodzi na wschodzie. Jak się również okazuje dzisiaj 136 krajów wdraża krajowe ramy kwalifikacji. Polska również pod nazwą Polska Rama Kwalifikacji. Instytucja czuwająca nad wdrażaniem systemu to Instytut Badań Edukacyjnych w Warszawie. 

Idea Europejskiej Ramy Kwalifikacji została sformułowana przez Komisję Europejską w październiku 2006 roku zaś formalnie przyjęta w 2008.

I teraz jak tu nie mówić o konieczności świadomego budowania portfela swoich kompetencji. Ale, ale człowiek pomyśli, i co z tego? Jeśli to nadal pracodawca będzie decydował o przyjęciu mnie do pracy, czy też wujek kolegi, który jest urzędnikiem i pomaga wsadzać swoich na stanowiska pracy czyli mówiąc wprost, załatwia ciepłe posadki i pewną  emeryturkę. Zaś kolejne cyferki poziomów kompetencji też się jakoś załatwi. Polak przecież potrafi!

Znacznie więcej informacji nt Polskich Ram Kwalifikacji znajdziesz w dodatku do Gazety Wyborczej z dn. 12 czerwca 2012. Zaś zgłębić temat możesz na podanych poniżej stronach lub kontaktując się z Instytutem Badań Edukacyjnych. Ramy Kwalifikacji dotyczą również szkół ale i nas osobiście jeśli interesuje nas kompatybilność z innymi rynkami pracy. Nie ulega jednak wątpliwości, że tylko najlepsi w dzisiejszych czasach mają największe szanse na sukces na rynku pracy.

No i zacznie się również cyrk związany ze zdobywaniem kolejnych poziomów kwalifikacji, które zostały cyfrowo oznaczone od poziomu 1 do poziomu 8! Przy czym poziom 8 na papierku (dyplomie, certyfikacie ), będzie oznaczał najwyższy poziom kompetencji. Nie ulega też wątpliwości, że profesjonalizacja i specjalizowanie się w dziedzinach, które naprawdę Cię interesują może przyczynić się do Twojego sukcesu zawodowego. Leserzy i kandydaci wujka urzędnika będą robić w portki, kiedy rzeczywistość postawi przed nimi znacznie poważniejsze problemy.

Ucz się ucz, ostatecznie i tak będzie istotne to, co potrafić będziesz zrobić i wymyślić!

http://kwalifikacje.org.pl/

http://www.ibe.edu.pl/pl/

https://www.facebook.com/Kwalifikacjepoeuropejsku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s