Obywatele w miasteczkach


Obywatele w miasteczkach

29 lipca wyruszamy na rozpoczęcie projektu do Włodawy. Trudno powiedzieć, czego się spodziewać po obywatelach miasteczek i tzw. wspólnej przestrzeni miast. Ale do odważnych świat należy!

Konferencja inaugurująca odbywa się pod hasłem:

„Razem w małym mieście, czyli jak odnaleźć wspólną przestrzeń?”

[Foto z wydarzenia wkrótce]

Bo co to jest ta przestrzeń wspólna? Place publiczne, parki, bulwary nadrzeczne, infrastruktura dla ruchu pieszych, rowerów i samochodów? Wszystko to może przyczynić się do podniesienia jakości życia w małym mieście. Szczególnie kiedy jest zaprojektowane w oparciu o realne potrzeby jej użytkowników. Przestrzeń wspólna dobrej jakości może przyczynić się do zwiększenia wśród mieszkańców poczucia przynależności do wspólnoty. Przestrzeń wspólna dobrej jakości jest najlepszą wizytówką miasta i społeczności, która je tworzy. Szerzej na temat projektu i jego zamierzeń przeczytasz w tym linku:

www.obywatele-w-miasteczkach.blogspot.com/p/cel-projektu.html

Czy tylko o naszą przestrzeń miasta ma dbać władza? Czy dbałość o swoje otoczenie kończy się na granicy naszego ogrodzenia domu i na granicy naszego ego? Czy pozostała część przestrzeni nie jest ważna – bo to nie jest moje prywatne? Dlaczego zapomina się o miejscu w mieście, które będzie skupiało ludzi? Czy jeżdżąc autami lub przesiadując przed monitorami komputerów, nie zapominamy, że dobra energia i klimat powstaje z dobrych relacji z ludźmi, którzy wchodzą ze sobą w interakcje najlepiej w realu? Kto w ogóle projektuje tą przestrzeń? Czy to żywioł, czy jednak przemyślany i twórczy proces? I dlaczego np. postawione ławki przy ulicy zamiast w cieniu drzew są postawione tam, gdzie słońce wali nam prosto na głowę? To tylko jedne z nielicznych pytań, jakie pojawiły się podczas konferencji i pierwszego warsztatu.

Na spotkanie przybywają mocne ekipy z Włodawy, Janowa Podlaskiego i Radzynia. Będziemy przemieszczać się po tych miastach, poznawać ich zakamarki, dzielić się uwagami i przyglądać się trapiącym nas problemom. We wrześniu spotkamy się w Radzyniu. Przy okazji konferencji i warsztatów pozwiedzaliśmy Włodawę, integrowaliśmy się w ośrodku w Okunince prowadząc owocne rozmowy do późnych godzin nocnych. Szkoda, że tak krótko bo towarzystwo i tematyka niezwykle interesująca.

Nic mi jednak tak głęboko nie utkwiło w pamięci (z części merytorycznej oczywiście:), jak dwa niezwykle mocne zdania, jakie zaprezentował Janusz Korbel. Pozwolę je sobie zacytować w całości-takie zdania powinny wisieć we wszystkich urzędach i ważnych instytucjach!

„Dobra polityka społeczna powinna łączyć się z oświeconym interesem jednostek.”

„Ziemia nie potrzebuje większej ilości „ludzi sukcesu”. Potrzebuje dramatycznie więcej ludzi dbających o pokój, opiekunów, potrafiących leczyć, pomagać, opowiadać, kochać na wszelkie sposoby. Potrzebuje ludzi, potrafiących żyć właściwie w swojej okolicy. Potrzebuje ludzi o moralnej odwadze i woli, żeby walczyć o świat będący domem życia. A to nie ma nic wspólnego z tym co nasza kultura nazywa „sukcesem”.

David Orr – pozostawiam to bez komentarza!

W spotkaniu wzięli udział:

Janusz Korbel – z Towarzystwa Ochrony Krajobrazu z Hajnówki – Janusz przedstawił prezentację na temat „Unikalne wartości przestrzenne i krajobrazowe małych miast regionu”. Opowiedział również o swoich doświadczeniach w działaniach na rzecz ochrony krajobrazu kulturowego na Podlasiu.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Janusz_Korbel

http://puszcza-bialowieska.blogspot.com

www.tok.puszcza-bialowieska.eu

Anna Obrębska – uznany architekt krajobrazu, autorka m.in. projektu rewaloryzacji zabytkowego parku w Kozłówce – opowiedziała o roli i specyfice terenów zieleni w małym mieście.
Marcin Skrzypek – z lubelskiego Porozumienia Rowerowego i Forum Kultury Przestrzeni w Lublinie przedstawił prezentację na temat „Małe miasta a zrównoważony transport”.
Ewa Kipta – prezes Stowarzyszenia Forum Rewitalizacji, zaprezentowała swoje bogate doświadczenia w działaniach na rzecz przestrzeni wspólnej w wystąpieniu „Jak razem zmieniać przestrzeń na lepsze?”.

„Obywateli”  patronatem objęli: Marszałek Województwa Lubelskiego i Samorządów – Krzysztof Hetman. Jednocześnie patronat honorowy nad projektem roztoczyli: Starosta Powiatu Bialskiego, Pan Tadeusz Łazowski, Starosta Powiatu Włodawskiego, Pan Wiesław Holaczuk oraz Burmistrz Miasta Włodawa, Pan Jerzy Wrzesień. Poparcie dla projektu wyraził również Starosta Powiatu Radzyńskiego, Pan Lucjan Kotwica.

PATRONAT i PATRONAT MEDIALNY

Stowarzyszenie Forum Rewitalizacji

Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu

Forum Kultury Przestrzeni w Lublinie

iledzisiaj.pl

Radio Lublin

chelm24.pl

www.obywatele-w-miasteczkach.blogspot.com

Inne linki wprowadzające w temat:

http://alejahandlowa.eu/upload/file/books/3792_obraz_miasta_wylacznosc_w-a_pl.pdf

http://www.charleslandry.com/

http://www.creativecapital.nl/

http://www.creativecapital.nl/reports/pdf/CreativeCapitalConference2005_finalreport.pdf

http://pl.wikipedia.org/wiki/Richard_Florida

http://pl.wikipedia.org/wiki/Klasa_kreatywna

http://www.nck.pl/art,pl,kultura-sie-liczy,96068.html

http://www.dobrepraktyki.silesia.org.pl/content/view/106/9/

http://www.pi.gov.pl/parp/chapter_86365.asp?soid=2DC704A22BE1410A9B629E6CB9BD7524

http://www.creativeclass.com/rfcgdb/articles/Brief_116_B4P.pdf

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s