Tajemnice pałacu Potockich w Radzyniu cz. I


Pałac Potockich w Radzyniu, niejednemu spędza sen z powiek i nie tylko dlatego, że istnieje problem z jego zagospodarowaniem. Z pewnością jednak istnieją znacznie bardziej ciekawsze historie jakie skrywają mury pałacu Potockich i zakamarki jego historii.

Począwszy od samych podziemi, które pobudzają wyobraźnię a ostatnie zdjęcia w serwisie iledzisiaj.pl, rozgrzewają ją jeszcze bardziej.

http://iledzisiaj.pl/index.php/aktualnosci/3250-dokad-prowadza-tajemnicze-podziemne-tunele.html

Ale skupmy się na dwóch postaciach. Ignacym Potockim oraz Stanisławie Kostce Potockim. I bynajmniej nie zamierzam skupiać się na oklepanych ich biografiach a wyłowić z nich znacznie bardziej ciekawsze wątki, które z przyczyn dla mnie mało zrozumiałych są mało eksploatowane. Choć w tym miejscu będzie to moja prywatna ekspedycja.

Wystarczy zaledwie sięgnąć do ich podstawowych biografii, by dowiedzieć się o tym, że obaj Potoccy, byli mistrzami lóż. I tak cytując Ignacy Potocki ” W 1781 został Wielkim Mistrzem Wielkiej Loży Narodowej Wielkiego Wschodu Polski. Stanął też na czele Rady Niewidzialnej i Tajnej, organu zrzeszającego polskich masonów najwyższych stopni wtajemniczenia.” – warto zwrócić uwagę na to „najwyższych stopni wtajemniczenia”.

Zaś Stanisław Kostka Potocki ” Od 1780 r. był jednym z pierwszych i najgorliwszych wolnomularzy polskich (w 1812 roku został wielkim mistrzem Wielkiego Wschodu Narodowego Polski).” – stosowne linki poniżej.

Zaś „Wolnomularstwo, inaczej masoneria lub sztuka królewska – międzynarodowy ruch mający na celu duchowe doskonalenie jednostki i braterstwo ludzi różnych religii, narodowości i poglądów. Ruch ten charakteryzuje się istnieniem trójkątów masońskich, lóż wolnomularskich, obediencji oraz rozbudowanej symboliki i rytuałów. Masoneria to także zespół bractw o charakterze elitarnym i dyskretnym. Inną cechą wolnomularstwa są legendy i teorie spiskowe na jej temat. Nauka badająca historię wolnomularską i idee wolnomularskie nazywa się masonologią. „

Zaś, jedne z największych zbiorów masoników znajdziemy w pałacu w Ciążeniu oraz Uniwersytecie im. Adam Mickiewicza w Poznaniu.

Zaś za czasów panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego, bardzo popularne były koła różokrzyżowców do których St.A. Poniatowski należał. Cytując „Władca brał także aktywny udział w pracach warszawskiego kółka Różokrzyżowców „, które notabene istnieją do dzisiaj. http://pl.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3%C5%BCokrzy%C5%BC

Proszę więc bardzo, skoro Potoccy, byli tak ważnymi postaciami w państwie a tym bardziej byli Mistrzami Lóż, to co mogło się dziać w pałacu Potockich? Na uboczu, daleko od centrum. Tym razem i moja wyobraźnia poszybowała znacznie dalej. Czyż nie można snuć domysłów, czy przypadkiem w tamtym czasie do Radzynia nie zjeżdżało się wolnomularstwo z całej Polski, Europy czy nawet świata? Bardzo możliwe, że tak było a gdyby nam przyszło udać się do Ciążenia czy do  Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza w Poznaniu odkrylibyśmy jeszcze niejedną tajemnicę związaną z historią pałacu Potockich. A jestem przekonany, że z biegiem czasu odsłonią się kolejne wątki historii, które skłonią nas do zupełnie innego sposobu patrzenia na Radzyń i pałac Potockich.

A z pewnością istnieją te wątki…do następnego wpisu…

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ignacy_Potocki

http://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Kostka_Potocki

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wielki_Wsch%C3%B3d_Narodowy_Polski

http://pl.wikipedia.org/wiki/Lo%C5%BCa_wolnomularska

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wielki_Wsch%C3%B3d_Polski

http://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_August_Poniatowski

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wolnomularstwo

http://pl.wikipedia.org/wiki/Hiram_Abiff

http://lib.amu.edu.pl/specjalne/mason.htm

http://www.staff.amu.edu.pl/~gmazurek/zpd/ciaz.htm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s