Tajemnice pałacu Potockich cz. III


Ignacy Potocki w roku 1774 na zlecenie KEN opracował projekt reform szkolnictwa średniego, którego wynikiem był „Przepis na szkoły wojewódzkie” oparty na filozofii Francisa Bacona. Był też inicjatorem i przewodniczącym Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych 1775 – 1792.

Wiemy również, że Wielki Wschód Narodowy Polski rządził się siedmiostopniowym rytem różanego krzyża. Działał do czasu wydania ukazu cesarza Aleksandra I z 25 września 1821, zamykającego loże wolnomularskie. Powołany w Rzeczypospolitej w 1784, działał na podstawie konstytucji wolnomularskiej Acte déclaratoire et statut du Grand Orient du Royaume de Pologne et du Grand Duché de Lithuanie.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ryt_Francuski_Nowoczesny

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ryt_Szkocki_Dawny_i_Uznany

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Ryty_wolnomularskie

 Jak czytamy: Współczesna nazwa wolnomularstwa powinna brzmieć „wolne murarstwo” lub „wolnomurarstwo”, analogicznie do form występujących w językach zachodnich, gdzie maçon, mason, maurer znaczą tyle co murarz. Słowo „murarz” i „mularz” były synonimami, to drugie słowo wyszło z użycia. Ponieważ jednak wolnomularstwo w Polsce nie istniało przez wiele lat, to nie zmieniono tej formy na bardziej współczesną. Określenie „Masoneria” wywodzi się z języka angielskiego free masons. Po raz pierwszy termin free masons użyty został w angielskim tekście z 1376 roku i oznaczał murarzy zorganizowanych w Londynie w bractwo. Etymologia słowa jest niejasna i pojawiają się różne opinie wyjaśniające jego pochodzenie. Według jednej z nich nazwa wywodzi się z francuskiego terminu francs mestiers („wolne zawody”) [przypis własny: czyż dzisiaj nie są popularne wolne zawody, freelancerzy inaczej wolni strzelcy?], określenia oznaczało rzemieślników będących ludźmi wolnymi i cieszącymi się specjalnymi względami. Według innej hipotezy, termin pochodzi od angielskich kamieniarzy obrabiających freestone (kamień dający się obrabiać dłutem). Człon „wolny” oznacza osobę niepodległą żadnemu panu, mogącą tym samym odbywać długie podróże, które poszerzają horyzonty. Określenie „sztuka królewska” dotyczy zaś w równym stopniu architektury i alchemii.”

 Zaś „Patronem masonerii jest Hiram Abiff, budowniczy Świątyni Salomona, który został zamordowany przez nieuczciwych czeladników, ponieważ nie chciał wyjawić najistotniejszego sekretu mistrza masońskiego którym jest Grand Masonic Word, niewypowiedzialne imię Boga.”

 „Wolnomularstwo spekulatywne (tworzone przez hermetyków i filozofów), czyli właściwa masoneria, miała powstać z zetknięcia wolnomularstwa operatywnego i nauki, takich jak Robert Fludd, różokrzyżowców (Christian Rosenkreuz), których nauki mają początek w pismach Niemca Johanna Valentina Andreae, za sprawą tegoż ma ono związki także ze starożytną wiedzą tajemną, na przykład z pitagoreizmem. Pewne symbole i nauki wolnomularskie pochodzą także z filozoficznej alchemii. Niektóre legendy wskazują na związki wolnomularstwa z zakonem templariuszy.”

 „W XVIII wieku znanymi wolnomularzami byli także Hrabia de Saint-Germain, Giacomo Casanova i Hrabia Cagliostro.”

Czy te wymienione wątki mają ze sobą jakiś ścisły związek a tym bardziej z Potockimi? Nie bez powodu zostały tutaj zaznaczone pewne postacie, które po wejściu w dalsze, kolejne szczegóły, odsłonią nam jeszcze bardziej ciekawsze wątki, potencjalnie ciekawsze związki, dotyczące możliwej działalności naszych Potockich. W tych badaniach, istotna jest wiedza Potockich oraz źródła z jakich czerpali i o te źródła właśnie chodzi. Biorąc pod uwagę ich rozległe zainteresowania jak również bliskość ze Stanisławem Augustem Poniatowskim można wnioskować, że musieli również posiadać zainteresowania metafizyczne, bo trudno wykluczyć ich brak orientacji w tematyce skoro byli mistrzami lożowymi.

Foto: Stanisław August po abdykacji, w 1797, na piersiach widoczny emblemat masoński, obraz Élisabeth Vigée-Lebrun.

https://mariuszbober.wordpress.com/2012/07/27/tajemnice-palacu-potockich-w-radzyniu/

https://mariuszbober.wordpress.com/2012/07/31/tajemnice-palacu-potockich-cz-ii/

 Wkrótce cz. IV Tajemnic pałacu Potockich.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s