VII Tajemnica pałacu Potockich


Gdyby nie było zagadek i tajemnic, wszystko byłoby takie oczywiste. To ile jeszcze potencjalnych tajemnic pałacu Potockich? Pewnie jeszcze wiele. Tak jak dzisiaj, po raz pierwszy zanurzyłem się w toń podziemi radzyńskiego pałacu, zadając sobie liczne pytania, typu dokąd prowadzą tunele, kto je budował, kto nimi przechodził…

Historia jest również taka, że hrabia zwiedzając Imperium Carów, mógł trafić do Warszawy do jednego z bardziej ciekawych a zarazem tajemniczych miejsc w tamtym czasie – do domu zwanego Ermitażem w którym mieszkała markiza Zofia Henrietta de Lullier. W domu tym – obok dworu St. A. Poniatowskiego koncentrowało się również niejawne życie polityczne Polski.

Tadeusz Rojek w swojej książce „XIII tajemnic historii”, wspomina o jej niemałym majątku a znana była jako warszawska kabalarka. Stawiała karty damom, panom, dworzanom i dostojnikom. Jak pisze Rojek, słynna kabalarka była zaufaną agentką króla Stasia i nie było lepszego sposobu na wyciąganie informacji od swoich beneficjentów jak stawianie im kart i przewidywanie przyszłości. Kartomancja stanowiła jedną z nauk tajemnych, której mistrzem był również hrabia de Saint Germain ale przecież nie tylko, mając rozwiniętych wiele nadzwyczajnych zdolności, m.in. był jasnowidzem. Co ciekawe, w Warszawie przebywał również Cogliostro.

Kto wie, może właśnie w tym domu zwanym Ermitażem, nasi Potoccy spotkali hrabiego. Wszak, każdy, kto wykazywał się ponadprzeciętnymi zdolnościami i wiedzą albo był uważany za dziwaka, niebezpiecznego ba, paktującego z diabłem, albo…nadzwyczaj błyskotliwą i genialną postać którą warto poznać i zaprzyjaźnić się z nią. Czy tak było na pewno? Czy rzeczywiście Potoccy spotkali niezwykłego hrabiego de Saint Germain? Kto wie, bo karty historii skrywają jeszcze wiele zaskakujących odpowiedzi i warto wyruszyć na ich poszukiwania!

Ermitaż w warszawskich Łazienkach.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ermita%C5%BC_w_Warszawie

http://pl.wikipedia.org/wiki/Henrietta_Lullier

http://pl.wikipedia.org/wiki/Tylman_z_Gameren

2 uwagi do wpisu “VII Tajemnica pałacu Potockich

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s