Event o pasji w życiu


Wykuwanie czegoś nowego jest sztuką, często trudną. Wprowadzenie czegoś nowego na rynek, czy do konserwatywnej społeczności, początkowo budzi opór – ba, nawet posądzają Cię o parasekciarską działalność. I o tym trudnym będzie ten wpis.

Nie wychodzisz normalnie na 8 do roboty. Nie podbijasz karty na zakładzie. Nie liczysz już na system, bo wiesz, że w wielu przypadkach system nas po prostu dyma. O ile ramy i procedury są nam potrzebne, to jak na dłoni widać, że jakby coraz mniej szczęścia z niego wypływa. Ale walczyć z molochem? Łamać prawo? Nie przestrzegać go? Nie płacić podatków? Tworzyć komuny społeczne i odcinać się od tradycyjnego społecznego nurtu? Nie posyłać dzieci do szkoły? Nie zarabiać pieniędzy? Iść na barykady?

Chcemy zmian jak również transformowania naszej rzeczywistości. Mamy to robić siedząc jedynie przed telewizorem wywijając pilotem i uprawiając politykę z pozycji fotela? To nigdy nie było skuteczne. A odważnych do wyjścia z domu – niewielu. A wykreować i dać nowe standardy to jest dopiero sztuka. Przebić się przez opary komunizmu i dać coś, co nie będzie oderwane od kontekstu kulturowego, tak by miało jakiś kontekst i ciągłość. Jeśli będzie zbytnio oderwane, będzie spotykało się z brakiem zrozumienia i odrzuceniem. Bycie odkrywcą czy wynalazcą ma swoje blaski i cienie. Cienie? Każdy kto robi coś nietypowego naraża się na niezrozumienie. Dlaczego chodzisz w pomarańczowych spodniach? To nie pasuje do utartego schematu! Dlaczego nie siedzisz w biurze od 8 do 16? Dlaczego nie wierzysz w ZUS i pogodną starość, którą zapewni Ci państwo? Itd. Dlaczego nie robisz normalnej kariery korporacyjnej – przecież mógłbyś! Dzisiejszy świat daje nam możliwość realizowania dowolnego scenariusza na życie. Cała sztuka, to umieć się wytłumaczyć z tego scenariusza przed sobą. A pieniądze? Wielu zarabia pieniądze a nie wie po co żyje i po co chodzi do pracy. Bezrefleksyjnie tak?

Nie ma łatwych odpowiedzi i cudownie szybkich rozwiązań. A na pieniądze z tych rozwiązań czasami trzeba czekać dłużej, niż można się spodziewać. Co wtedy? Torowanie nowych ścieżek wymaga poświęcenia. Pójścia pod prąd. Czasami niestandardowego zachowania, niepokornego. Czasami złości, czasami straty i narażania się. A miało być o spotkaniu.

Założenie było takie, iż na spotkaniu będzie od 8 do 12 osób. Było 10. Były osoby z Radzynia, Międzyrzeca i Białej Podlaskiej. Ludzie opowiadali o swojej pasji do fotografii, rzeźby, zbierania staroci, o rowerach, muzyce. Nie sposób było tego dnia nie wspomnieć Marcina Różyckiego. Zaledwie dzień wcześniej był jego pogrzeb. Andrzej opowiadał o swojej przygodzie związanej z rzeźbą, rowerami i muzyką – samouk. Adam – o swojej pasji do zbierania staroci. Pan Dariusz, zaprezentował fantastyczną diaporamę Grupy Twórczej Motycz pt. ”Ich portret”. Ponad 2,5 godziny eventu po którym początkowo nie wiadomo czego było się spodziewać. Eksperyment. Tak tak, zdjęć za dużo nie było – ktoś cyknął tylko komórką – Polihistora i Andrzeja. Później dwa filmy z konferencji TEDTALKS oraz na koniec utwór Marcina Różyckiego.

http://www.youtube.com/watch?v=YAZmvY0BOwk&feature=player_embedded

Przebijanie się z nowym nie jest takie proste. Ale kiedy robisz kolejne nawet małe kroki do przodu, masz poczucie ogromnej satysfakcji i mocy, że nie uginasz się pod naporem problemów i kulturowych czy mentalnych barier. Po prostu nie możesz się uginać. Czy wytrwasz w dążeniu do dalszych, większych celów? Trudno powiedzieć, bo przecież porażki też się przytrafiają. Można się zmęczyć podnoszeniem ale co nam pozostaje?

Przed eventem, dzięki ludziom, którzy potrafią być życzliwi i Cię wspierają udaje się dopinać szczegóły i realizować kolejne nawet małe punkty większego planu. Założyłem swoją pierwszą historyczną koszulkę Polihistora z napisem „Rób to, co kochasz. Nigdy nie odpuszczaj”. Później idąc miastem, jedni patrząc na napis chichotali, inni przechodzą obojętnie, inni wpatrują się i…ciekawe co sobie myślą. Tak, bo co sobie myślą, kiedy ktoś idzie w pomarańczowych spodniach i mówi o tym, że warto zrobić wiele, by zacząć robić w życiu, to, co ma dla Ciebie znaczenie. A skoro można zarabiać pieniądze nie lubiąc tego co się robi, można też robiąc to, co się lubi. Trzeba to tylko udowodnić. Trzeba pójść pod prąd i czasami trzeba poczekać. Będą Cię posądzać o brak rezultatów bo inni to już dawno coś tam. Dlatego, Ty, jako jedyny, musisz być przekonany do tego co robisz i dokąd zmierzasz w 100 %.

http://www.youtube.com/watch?v=BR61Q9LNLKY

Na początku będą się z Ciebie śmiali, i będą zupełnie obojętni. Będą Cię wyrzucać z domu, palić książki, będziesz miał milion dylematów czy warto. Jeśli nie masz odwagi potłuc sobie tyłka, nigdy nie wchodź na ścieżkę twórczej kariery. To nie jest dla Ciebie. Jeśli jednak masz wystarczająco dużo odwagi to zrób wszystko, no prawie wszystko – by zmienić rzeczywistość tego, jak i gdzie pracujesz. Teraz już nie jesteś sam. Bo za nim zaczniemy zarabiać pieniądze, albo nim nasza pasja mocniej się nam w życiu rozwinie, musimy udowodnić, że nasza droga, nie jest fanaberią, że mamy charakter i siłę, by pracując, szukając rozwiązań, potykając się, wytrzymamy na tej drodze nawet kilka lat.

Czasami suchych lat. Nie poddawaj się. Czasami będziesz piątym kołem u wozu albo tzw. darmozjadem na garnuszku rodziców – ale to nie ma znaczenia. Musisz być znacznie silniejszy! Nie poddawaj się! Będziesz nazywany dziwakiem i będzie o tym mówiło całe miasto. Nie poddawaj się. W końcu uznają, że Twoja siła i świadomość tego dokąd zmierzasz i Twoje intencje, są potężniejsze niż ich wątpliwości i ściąganie Ciebie do szeregu. Kiedy to przejdziesz…zostaniesz jasną, piękną Gwiazdą. Czekam na Twój blask i inspirację dla wszystkich tych, którzy ciągle nie wierzą w siebie i w swoje pasje i marzenia. Umierają, bo ciągle brakuje tych, którzy potrafią z sukcesami przecierać ścieżki. Nie poddawaj się. Maszeruj. Masz w sobie skarby. Są bezcenne. Czekamy na nie!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s