Polski Steve Jobs?


Aż do dzisiaj nigdy wcześniej nie słyszałem o Jacku Karpińskim. Dlaczego? Za mało jeszcze klikam po necie albo za mało interesuje się polską informatyką?

Nawet jeśli komputery i informatyka nie rajcują Cię a samego kompa używasz w ograniczony sposób posłuchaj historii  Jacka Karpińskiego. Kto wie, czy przypadkiem nie miał szans być polskim Bilem Gatesem czy właśnie Steve’m Jobsem.

http://www.youtube.com/watch?v=gjqUxvESbsU

Po obejrzeniu filmu i przeczytaniu kilku materiałów w necie, z jednej strony poczułem pewne poruszenie, że oto również w Polsce, żył (tak, żył bo zarówno Jobs jak i Karpiński, zakończyli swoje misje na Ziemi…) człowiek, który nadawał w Polsce ton projektom informatyczno-komputerowym. System, czy idiotyczna władza złamała jednak  karierę Karpińskiego a ten, jak wspominają współprawcownicy, został niemal zepchnięty na boczny  tor, wyprowadzony pod karabinami z zakładu w którym prowadził swoje badania. Ba, w końcu stał się hodowcą świń by przetrwać a pod sam koniec życia, dorabiać na projektowaniu stron internetowych. Miał pecha? Był nieudolny? Czy trafił na debili, którzy złamali  pięknie zapowiadającą się karierę i to w naszym kraju. Gdyby jednak w swoim czasie wyjechał do Doliny Krzemowej…Dlatego dzisiaj świat bardziej opłakuje Jobsa, a nie Karpińskiego. A co by się stało, gdyby jeszcze do Woźniaka dołączył Karpiński? Dlatego dzisiaj, świat zalały produkty z logiem jabłuszka, a nie, może z logiem polskiego orzełka. Ale co tam,  mamy tak wielu utalentowanych ludzi, że jeszcze coś tam się wymyśli! Wymyślimy?

A może tak komuś w zęby dać? Zapytać jakiegoś oficjela z rządu, jak to jest możliwe, że gdzieś daleko za oceanem Polacy mogą znacznie bardziej rozwijać skrzydła, a u nas to po co? Tak, dzisiaj napiszę, że nie można zapomnieć o Jacku Karpińskim, choć wielu z nas
nigdy nie zetknęło się z nim. Ale kiedy zgłębisz jego historię zaledwie z tych kilku linków sam się zastanowisz, o co w tu w ogóle chodzi!!! Kto wie, gdyby nie patologiczny ustrój może to Polacy sprzedawaliby na całym świecie coś na wzór komputerów z logiem Apple’a?

http://pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Karpi%C5%84ski

http://przypominamy.blogspot.com/2012/09/jacek-karpinski-1927-2010.html

http://wpolityce.pl/wydarzenia/15878-szkoda-jobsa-szkoda-polski-arcyciekawa-historia-jacka-karpinskiego-z-moralem

http://www.imm.org.pl/imm/biblioteka/media/histkomp50.pdf

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s