Kapitał Intelektualny Lubelszczyzny


 Zapraszamy na spotkanie do Radzynia Podlaskiego (27.11.2012)

Miejsce spotkania: Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim, Plac I. Potockiego 1
Czas spotkania: 9.30 – 11.45

Podczas spotkania zostaną zaprezentowane wnioski z dotychczas uzyskanych wyników badań dotyczące kapitału intelektualnego Lubelszczyzny w ramach projektu systemowego „Kapitał Intelektualny Lubelszczyzny 2010-2013”, natomiast głównym celem spotkania będzie ich analiza oraz dyskusja. Organizatorzy zachęcają do czynnego udziału w spotkaniu. Wiedza oraz zaangażowanie będzie miała znaczący wpływ na wypracowanie propozycji rozwiązań w zakresie polityki rozwoju regionu, a wspólna debata przyczyni się do stworzenia mechanizmów podnoszących konkurencyjność województwa lubelskiego.

Przedmiotem projektu jest zbadanie kapitału intelektualnego województwa lubelskiego i stworzenie podstaw do podjęcia kluczowych decyzji dotyczących regionu i jego mieszkańców.
Nadrzędną rolą projektu jest odnalezienie cech charakteryzujących tego region. Posiadane zalety i wad pozwolą na wsparcie lokalnych obszarów wzrostu ekonomicznego i kulturowego. W przyszłości mogą się one stać głównym źródłem przewagi konkurencyjnej regionu. Wyniki badań i wnioski dotyczące kapitału intelektualnego Lubelszczyzny dostarczą wiedzy o regionie. Badaniem zostały objęte reprezentatywne zbiorowości mieszkańców województwa lubelskiego, przedsiębiorców, studentów, maturzystów, a także jednostki B+R i jednostki samorządu terytorialnego.

Cele Projektu:

zainteresowanie mieszkańców Lubelszczyzny problematyką projektu
dostarczenie opinii publicznej informacji o:
– obecnej sytuacji gospodarczej,
– lokalnych obszarach kooperacji pomiędzy przedsiębiorcami a środowiskiem naukowym,
– obszarach stagnacji w regionie,
– dostarczenie nowej wiedzy na temat możliwości rozwoju przedsiębiorstw w regionie
wywołanie wzrostu poziomu adaptacyjności przedsiębiorstw do obecnych warunków

Powyższe na podstawie materiałów ze strony projektu.

Refleksje

O tym, że kapitał intelektualny a szczególnie kapitał zdolnych i utalentowanych ludzi decyduje o sukcesie organizacji czy danej społeczności jest wiadome. Wiadome jest również, że dynamika rozwoju poszczególnych województw czy regionów w Polsce jest różna. Wystarczy spojrzeć na wykres PKB na mieszkańca w danym województwie.

Diagnoza potencjału Lubelszczyzny jest zasadna by uświadomić sobie „na czym stoimy” by stało się to punktem wyjścia do dalszych działań. Te działania nie pozostaną bez różnych ALE. Czy zasadne jest mieszkanie w regionie w którym brakuje miejsc pracy? Czy zdolny człowiek po skończeniu studiów ma wracać do miejscowości, w której o losie jego kariery decydują układy i konotacje polityczne? Czy zasadność projektu nie przyćmi interes polityczny, który w zupełnie inny sposób myśli o szansach i rozwoju danego regionu. Czy może, należy odłożyć lokalny patriotyzm i spakować walizki i wyjechać tam, gdzie za nasze umiejętności i pomysły dostaniemy wielokrotnie więcej niż w regionie, który zaledwie stara się mieć marzenie by dogonić bogatsze regiony. W końcu zadajemy pytanie, czym mamy konkurować i co eksportować by w granice tego województwa zaczęły napływać pieniądze. W końcu jak wypada Lubelszczyzna na tle innych województw. W końcu jak jest kondycja całego kraju. Wyciągamy wnioski, czytamy, oglądamy. Polska jest taka jaką ją każdy widzi. W poniższym linki prof. Kleiber opowiada o Polsce nie-nowoczesnej. Czy to słuszne uwagi, racje? Co Ty na ten temat sądzisz?

http://www.kil.lubelskie.pl/

https://mariuszbober.wordpress.com/2012/05/29/polska-nie-nowoczesna-prof-michal-kleiber/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s