Improwizacje fortepianowe „64” strony


2-monoTo próba przekroczenia granic utartych schematów i zasad. To bratanie się z weną i przekazywanie z tego układu, improwizacji. Jakieś 5 lat temu porzuciłem nuty – nie bardzo wychodziło. Zaś granie w zespole, to zamierzchłe czasy.

 Zbigniew Preisner nie posiada wykształcenia muzycznego. Najsłabszą oceną w szkole Jimiego Hendrix’a, była ocena z muzyki! Kto dzisiaj, nie zna ich znakomitych kompozycji? Albo kto wyobraża sobie życie bez muzyki? Ludzie pragną tworzyć! To tworzenie jest różnych lotów. Ale przemożna siła pcha nas do pędzli, piór, instrumentów, do mikrofonów, na deski teatrów i nie można tego powstrzymać. Są też tacy, którzy uwielbiają krytykować. Jeśli robią to nieumiejętnie, potrafią zabić w nas te bezcenne przebłyski potencjalnych dzieł! Mnie od lat pchało do klawiszy. Zderzenie z teorią muzyki zniechęcało. Za kilka lat pojawiła się zbawienna improwizacja! Albo tak, albo wcale…zapadł wyrok. Badania Charles’a Limba, potwierdziły rolę improwizacji w rozwoju zdolności twórczych. Na ich podstawie, wydaje się, że są jednym z ważniejszych kluczy do tego, by wydobyć z siebie więcej niż się możemy spodziewać! Mimo rozlicznych badań nad teorią twórczości ciągle zadziwia nas  tajemnica tego, jak to wszystko powstaje! I może niech tak zostanie. Niech dalej wszystkie te dzieła wzbudzają w nas zdumienie, podziw i rozliczne pytania!

W jakiej stylistyce są improwizacje? Najistotniejsze inspiracje: F. Chopin (nokturny), L. van Beethoven „Sonata Księżycowa”, Jan Kaczmarek, Leszek Możdżer, George Winston, Fabrizio Paterlini, Nills Frahm, Olafur Arnalds, Kendra Springer, Craig Armstrong, Keith Jarrett, Rosemary Brown, i wielu innych.

Będzie to ostatnie wydarzenie w ramach promocji najnowszej książki pt. „Rzeczy prozą pisane.”

Mariusz Bober – improwizacja i słowo nt  improwizacji

Zmień zasady gry! Improwizuj!

 https://mariuszbober.wordpress.com/improwizacje/

 https://mariuszbober.wordpress.com/2011/08/30/impresja-na-temat-muzyki/

Źródło foto plakat: http://www.GdeFon.ru

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s