MUZEUM KONSTYTUCJI ŚWIATA


konstytucja-rzeczypospolitej-polskiej-484x600Tak, tak, lepiej od razu wziąć zimny prysznic niż wyskakiwać z jakimiś futurystycznymi pomysłami związanymi z zagospodarowaniem pałacu Potockich w Radzyniu.

Rzecz dotyczy znalezienia jakiegoś pomysłu na pałac, ponieważ od jakiegoś czasu pałac jest pewnym problemem, i choć tkwi w nim duży potencjał stanowi spore wyzwanie dla władz jak również strapionych mieszkańców, podzielonych na tych, którzy nie chcą pałacu sprzedawać oraz na tych, którzy są za.

Do dnia dzisiejszego, niestety, pomimo wielu prób nie doczekaliśmy się strzału w dziesiątkę a Ci, którzy bacznie śledzą losy naszego pałacu poddają recenzowaniu każdy pomysł, który pojawia się w eterze. Ile tych pomysłów było, trudno już się doliczyć!

Skupmy się może na tym ostatnim, który jest poddany szerokiej dyskusji, ba zawiązał się społeczny komitet, który pilotowałby powołanie do życia muzeum. W Radzyniu pojawia się Tadeusz Wróblewski pracownik Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, który wyszedł z propozycja powołaniu w radzyńskim pałacu Muzeum Sztuki Amerykańskiej, chcący również za jakiś rok zorganizować dużą imprezę z udziałem artystów amerykańskich. Więcej można przeczytać w tym linku:  http://iledzisiaj.pl/index.php/aktualnosci/3915-czy-radzynski-palac-przeksztalci-sie-w-muzeum-sztuki-amerykanskiej.html

Ach, pomyślałem  skoro tak to można wrzucić i swoje trzy grosze do tematu. Jak wieść głosi, nasi Potoccy, a przynajmniej Ignacy maczającpa pióro w atramencie pochylał się nad zapisami do Konstytucji 3 maja. Ile było w tym jego udziału i zasług – przydałoby się dotrzeć do wartych uwagi dokumentów. Mamy jednak swojego przedstawiciela którego historia zapisała jako tego, który miał wkład w redakcję Konstytucji. I można odnieść wrażenie, że fakt ten dość słabo doceniamy, takie moje prywatne zdanie.

Jak czytamy „Sama koncepcja kodyfikacji narodowej konstytucji stanowiła rewolucję w dziejach systemów politycznych. Pierwszą taką konstytucją była Konstytucja Stanów Zjednoczonych, napisana w 1787 roku, która weszła w życie w roku 1789. Drugą była ustawa zasadnicza Rzeczypospolitej Obojga Narodów, przyjęta 3 maja 1791 roku.” Czyżby nasz człowiek pracował nad jednym z ważniejszych dokumentów kodyfikacji narodowej na świecie!?

konstytucja-5A może by tak więc w pałacu zrobić Muzeum Konstytucji Świata? Aplikować mogłyby przedstawicielstwa chętnych państw, które chciałyby zamieścić w takim muzeum kopie swoich dokumentów – dla każdego po sali lub wydzielone sektory w większych salach z nowoczesną ekspozycją. Prestiż dla miasta. Możliwe, że jedyne takie muzeum w Polsce a może i na świecie? Flagi narodowe, dodajmy część hotelowo-gastronomiczno-konferencyjną i zobaczmy co nam z tego wyjdzie. W końcu konstytucja to nie byle jaki dokument danego państwa (pomijamy fakt, wywiązywania się z jego zapisów) no i w końcu międzynarodowa ranga takiego centrum konstytucji.

Ot, i taka refleksja przed 3 maja!

 http://pl.wikipedia.org/wiki/Ignacy_Potocki

http://pl.wikipedia.org/wiki/Konstytucja_3_maja

http://pl.wikipedia.org/wiki/Konstytucja

http://konstytucja.e-studio.biz.pl/

2 uwagi do wpisu “MUZEUM KONSTYTUCJI ŚWIATA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s