Dla wszystkich dobrze nawiedzonych


450px-Westerplatte-Denkmal_Danzig_2010Człowiek jest jedną z najbardziej fascynujących istot na tej planecie. Jest też jedną z najbardziej przerażających. Co o nas mogłyby powiedzieć zwierzęta gdyby mogły? Za pomocą samych słów potrafimy pchnąć narody do szaleństwa-choćby za sprawą nawiedzonego dyktatora. Ta sama silna, choć o odmiennej pozytywnej polaryzacji osobowość potrafi popchnąć człowieka, naród, na wyżyny jego możliwości.

Tak się jakoś złożyło, że sam dołączyłem do tych dobrze nawiedzonych nie wykluczając z tego dozy szaleństwa. Z jakiegoś przedziwnego powodu pośród nas znajdują się tacy, co to najchętniej hodowaliby resztę w zamkniętych klatkach byle tylko „to to” nie pyskowało i zbytnio nie zawracało tyłka. Nie ma do końca pewności, czy piszę to tylko przez pryzmat swojej małej społeczności w której żyję i pracuję, po swojemu, czy przez pryzmat globalnego postrzegania świata.

Dobrze nawiedzeni tworzą standardy, które odbiegają od średniej statystycznej. Chodzą swoimi ścieżkami i wierzą po swojemu. To taka specjalna rasa, która siłą swojej woli i ducha wygina pręty wszelkich klatek i kwestionuje zastany stan rzeczywistości. Ktoś w końcu ją modeluje. Niby XXI w., a…A może to przez kosmitów w ludzkich skórach, jak niektórzy twierdzą.

A czym jest nasza rzeczywistość? Sumą koncepcji, które zbiorowo podtrzymujemy i w nie wierzymy? Bierzemy je za jedynie słuszne i niepodważalne  choć między wierszami wyczuwamy, że jest jakieś wielkie COŚ, co definiuje nasze istnienie. Pomiędzy własnym szaleństwem i barbarzyństwem a szlachetnością i pięknem wolałbym przyprawiać Ci skrzydła niż prać po zębach. Choć nigdy też nie ma pewności, czy w obronie własnej nie zachowam się jak człowiek pierwotny i nie zacisnę dłoni by bronić swojego małego Westerplatte.

W każdym razie, każdego dnia zaglądam do paszczy demiurga zwanego rzeczywistością i sprawdzam, co w nim prawdziwe, a nuż blefuje i straszy. Owszem, czasami demiurg postraszy, ale człowiek, który się boi staje się głupcem. Bo to nic strasznego zginać na polu walki z odwagą w sercu i umyśle. Chwała i część odważnym w sercu i duszy! Jesteście solą ziemi. Tej małej, zwanej małą ojczyzną również. Zaś dzisiaj, w alchemicznym tyglu przetop jeden z pierwiastków swojej barbarzyńskiej natury na złoty pierwiastek, który sprawi, że ktokolwiek z Twojego otoczenia, uwierzy dzisiaj, że więcej w nas szlachetności niż szaleństwa!

Foto:Wikipedia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s