Biblioteczna LibDomania i OST!?


Można stać i gapić się na tych, którzy przewracają miasto do góry nogami i można pukać się w czoło. Można też być tym, który przewraca i bardzo dobrze się bawić! Czy komuś jest potrzebna reklama w postaci LibDub’a?

LD2

Jakiś czas temu na Placu Wolności, odpaliliśmy Literacką Ławeczkę, wynik błysku w głowie, i mamy za sobą pierwszą tego typu akcję w mieście! Zawsze liczy się ten pierwszy raz! To najbardziej zapada w pamięci! Ale nie rozpisuje się o tym, bo to już było!

Jeszcze w tym roku Miejska Biblioteka Publiczna im. Z.Przesmyckiego przeniesie się do nowej siedziby. Czy to dobrze, że wyprowadza się z pałacu? I czy nowa siedziba przypadnie do gustu czytelnikom, czas pokaże. Widać jednak, że to miejsce bardzo się zmienia! I bardzo dobrze. Osobiście już od dawna nie traktuję biblioteki jako miejsca w którym wypożyczam tylko książki. A czym jest, lub czym się stała? Ba, stała się moją nieformalną bazą do realizacji własnych projektów. Takie działanie w oparciu o open space technology (OST) –  bycie i działanie w kreatywnej przestrzeni, która pomaga nam realizować najbardziej śmiałe pomysły! Świat już dawno wykorzystuje takie metodyki pracy.

Wielu chciałoby trzymać się tradycyjnych metod bycia i działania. Powiedziałbym nie te czasy! Świat zbyt szybko się zmienia by pozostawać skostniałym ignorantem. I może biblioteka coraz mniej będzie przypominała tradycyjną bibliotekę. Ewolucja właśnie się dokonuje. Dla kreatywnych ludzi, którzy nie znoszą utartych schematów i utartych sposobów pracy koniecznością staje się szukanie lub tworzenie otwartych przestrzeni pracy, gdzie mogą realizować swoje projekty. Bo niby dlaczego, biblioteka nie może być dla mnie miejscem realizacji jakiegoś zadania projektowego czy w myśl idei World Cafe być miejscem wymiany poglądów czy dyskusji nad realizowanym projektem? Wprawdzie to tylko światowe nazwy ale zmieniając nieco optykę, możemy spojrzeć w odświeżony sposób na miejsca, z których korzystamy każdego dnia. Bo może się okazać, że mieliśmy bardzo zawężoną perspektywę!

LibDub

Ale wracając do bibliotecznego LibDub’a! Co Wy na to? W kręceniu LibDub’a wziąłem udział z kilku powodów. Po to, by dać wsparcie tym, którzy odważyli się zrobić coś zupełnie nowego, zobaczyć jak to jest (co w praktyce, nie było takie proste), przełamać własne społeczne opory przed wyjściem na ulicę i robieniem rzeczy „niepoważnych”, czyli wzmacnianie własnej odwagi do robienia rzeczy z kosmosu. W końcu wejście w nowy kontekst i złamanie schematu – można być i działać jeszcze inaczej. W końcu naprawdę bardzo fajna twórcza akcja, która dostarczyła masy wrażeń! No i w końcu, zapisywanie się w historii własnego miasta. Może dzięki temu, przetrwamy znacznie dłużej.

Efekt końcowy możecie zobaczyć właśnie poniżej. Zaś o metodach OST i World Cafe, jeszcze będziemy pisać.

Tu nt więcej: http://www.integralcafe.pl

http://pl.wikipedia.org/wiki/Open_Space_Technology

http://www.openspace.pl/

http://www.sopockainicjatywa.org

http://www.partycypacjaobywatelska.pl/technika/38

http://www.radzyniacy.pl/index.php/kultura/163-przekazanie-klucza-do-nowej-siedziby-miejskiej-biblioteki-publicznej-w-radzyniu-podlaskim.html

http://www.mbpradzyn.pl/News/ostatni-weekend-w-bibliotece.php

http://tygodnikopinie.fwl.pl/index.php/archiwum/czerwiec-2013/29-radzynski-lip-dub-mial-premiere

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s