Obywatele – na ścieżkę bulwaru!


Bulwar piknik party

Jakiś czas temu na Facebooku założyłem grupę „Ścieżka rowerowa łączy Radzyniaków”, zaś od listopada 2012, mieszkańcy cieszą się właśnie tą nową przestrzenią w mieście.

1„Bulwar piknik party”, to trochę taka partyzancka akcja z pogranicza inżynierii społecznej, której celem jest wszczepianie do tkanki społecznej nowych zwyczajów chociażby przyjaznych zachowań, które mogą zacząć promieniować dalej na całe miasto.

Warto zacząć od prostych rzeczy, typu dzień dobry, cześć, hej w tym neutralnym miejscu jakim jest ścieżka. Tutaj nie wiążą nas tytuły i stanowiska w związku z czym, można pozwolić sobie na więcej luzu a tym samym wszczepianie czegoś pozytywnego.

Trudno mówić o jakimś spektakularnym sukcesie niedzielnej akcji, bo pytanie jest, do ilu osób dotarła informacja i ile osób gotowa była w to wejść. Na pewno jednak grupa „Ścieżka rowerowa łączy Radzyniaków” ma już swoich sympatyków i każdego dnia ktoś prosi o dołączenie do niej. Może następnym razem, jeśli ta informacja pojawi się w mediach, uświadomi ludziom jeszcze bardziej, że może warto wspólnie zadbać o daną nam przestrzeń. Zaś mieszkańcy potrzebują zrozumieć, że jako obywatele swojego własnego miasteczka sami muszą zadbać o jakość życia w nim. Uśmiech i dzień dobry to banalnie proste rzeczy, by móc zmieniać coś w tej przestrzeni. Można powiedzieć, że są pierwszym kluczem i zamkiem by otworzyć kolejne drzwi do czegoś większego.

Obywatele - LOGOW 2012 realizowany był projekt „Obywatele w miasteczkach”, który współrealizowała Ela Kowalik i dzięki któremu zawiązało się również Forum Społeczne „Radzyń-Przestrzeń Nieuczesana”, które m.in. ma budzić świadomość mieszkańców związaną z przestrzenią w której żyją. Jeśli taka grupa ma w jakiś sposób oddziaływać, to takie akcje mogą być jednym ze sposobów ożywiania tej naszej przestrzeni.

Np., dostaliśmy ścieżkę rowerową i co dalej? Jeździć, biegać, chodzić? Wbrew pozorom trzeba wiedzieć jak, choć to niby takie oczywiste. Trzeba mieć poczucie tego, co poza tym można jeszcze zrobić z tą przestrzenią. Wprowadzanie nowych zwyczajów nie jest prostą sprawą, i najwyraźniej jeszcze nam daleko do tego, by na łączce przy bulwarze zobaczyć rozmawiających Radzyników, którzy właśnie rozłożyli się na kocyku konsumując coś smacznego. Ale jak wiadomo, nic nie dzieje od razu, trzeba czasu i cierpliwości.

A więc: dzień dobry, cześć, hej…:)

http://obywatele-w-miasteczkach.blogspot.com/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s