W konkury z dożynkami czyli o „Pożegnaniu lata”


plNiedzielne „Pożegnanie lata” na pałacowy dziedziniec przyciągnęło  kameralną publiczność.

Piknik był ciekawym eksperymentem, ponieważ łączyliśmy w nim i aktywność czyli rowerowe atrakcje, z prelekcjami nt zdrowego stylu odżywiania się, czy firmami prezentującymi produkty zielarskie  po kosmetyki oraz wystawę prac rękodzielniczych – wiele porad można było uzyskać bezpłatnie. Na pikniku prezentowała się również szkoła językowa.  Dodatkowo można było zobaczyć prace Arka Kulpy, w Galerii Trzy Okna.

Ci, którzy mieli okazję być na tym wydarzeniu, poza kiełbaską (na pewno nie wyborczą!), mogli zdobyć cenne, wspomniane bezpłatne porady, jak również rowerowe gadżety, mapy czy rowerowe przewodniki po ciekawych miejscach całej Lubelszczyzny. Ci co byli, na pewno nie żałują!  Jako zwolennik poszukiwania twórczych rozwiązań i wychodzenia z czymś nowym, powiązanie tych elementów można uznać za ciekawą propozycję.

 W konkury z pogodą i dożynkami

Na kameralną publiczność podczas wydarzenia mogło wypłynąć kilka czynników. Dożynki w okolicznych miejscowościach: Ustrzesz, Kąkolewnica i Stoczek k/Czemiernik. Pogoda – wprawdzie nie prażyło słońce ale nie padał również deszcz, co dla nas, organizatorów było jedną z ważniejszych rzeczy, by impreza mogła się odbyć. Celowo część wydarzenia odbywała się w sali konferencyjnej by na wypadek deszczu można było się schronić.

DSC02166

Terminy, terminy. Zwolennicy dożynek oponowali, że robienie kolejnej imprezy w czasie kiedy mamy dożynki x 3, to niefortunny wybór. Są też inne terminy, które wynikają z realizowanych projektów i których trzeba dotrzymać, by móc rozliczyć imprezę w określonym czasie. Pogodę na dany termin, również trudno zamówić. 

Z czystej ciekawości przeanalizowałem zdjęcia z dożynek w Ustrzeszy i jakoś specjalnie nie mogłem dopatrzeć się rzeszy Radzyniaków. Nieprawdą więc jest, że z 16 tysięcznego miasta przynajmniej połowa mieszkańców wybrała się na dożynki do Ustrzeszy, Kąkolewnicy czy Stoczka. I dla 16 tysięcy mieszkańców dożynki są największą atrakcją, której nic nie przebije. Nie mam nic przeciwko takim  wydarzeniom, ale z drugiej strony nie wierzę, że absolutnie wszyscy mieszkańcy tego dnia pojechali właśnie na dożynki. Gdyby nawet 5 % mieszkańców przybyła na „Pożegnanie lata” na dziedzińcu mielibyśmy ok. 800 osób,  a to by była już bardzo duża publiczność jak na taki piknik. Brak takiej publiczności można zwalić na szereg czynników, które często są niemal jak tajemnica poliszynela. 

DSC02188

Pogoda wskazywałby, że lepiej wybrać się choćby na krótko na imprezę w Radzyniu, niż jechać poza miasto.  Obowiązkowo trzeba pojechać autem, bo było jednak troszkę chłodno. Niska temperatura nie przeszkadza już nikomu kiedy zaczyna się tydzień. Czy słońce czy deszcz, czy ciepło czy zimno trzeba iść do roboty a dzieciaki do szkoły. Jak dla mnie, to trochę słaby argument. – Ja ze znajomymi musieliśmy od 10 rano do 19, stać na dworze i ogarniać imprezę.

Bo ja nie wiedziałem

Klasyczny tekst mieszkańca, który w ferworze walki z codziennością, wypowiada najbardziej irytujące zdanie: – Bo ja nie wiedziałem, że coś się dzieje. W przypadku tej imprezy, nie zostało wykonane jakoś specjalnie więcej  zabiegów informacyjnych by dotrzeć do odbiorców. Kolęda z ulotką od domu do domu, póki co, jest mało realna z racji ilości czasu jaki należałoby poświęcić na taką kampanię informacyjną. A może trzeba wziąć przykład z kandydatów startujących podczas wyborów samorządowych? Oczywiście można ciągle coś udoskonalać jeśli chodzi o marketing informacyjny dotyczący promowania danego wydarzenia. Ale na pewno, odbiorca musi włożyć elementarny wysiłek, by zajrzeć do prasy czy Internetu by zaplanować sobie atrakcje na weekend.

 I co z tego ma sponsor

DSC02159Wiele tego typu wydarzeń nie miałoby miejsca, gdyby nie sponsorzy, którzy fundują nagrody lub wykładają kasę na to, by kupić nagrody czy zapewnić uczestnikom np., kiełbaski na grilla czy coś do picia. Gdyby doliczyć włożoną pracę w organizację tego typu wydarzenie to ile musiałby kosztować bilet wstępu by przynajmniej zbilansować ilość włożonej energii? Czy skłonny byś był, by za bilet wstępu zapłacić 5 czy 10 zł, a w jego ramach dostać ciekawe konkurencje, nagrody, kiełbaskę  coś do picia i po prostu możliwość spędzenia niedzieli w fajny sposób? By tak było, ktoś musi to również zorganizować.  Ile kosztuje również praca, nas, organizatorów, którzy często wykonują tą pracę…społecznie, o zgrozo, nikt tego poświęconego czasu nie wliczy nam do stażu pracy czy nie podniesie wielkości emerytury na starość. Tego dnia na tarasie pałacu mogło nie wydarzyć się nic. Wydarzyło się troszkę, choć dla nas organizatorów mogło wydarzyć się więcej.  Często sponsor nie jest organizacją charytatywną a oczekuje wymiernych rezultatów i to dzięki niemu możemy zaproponować Ci znacznie więcej, dlatego Twoja obecność jest również ważna.

Podsumowując

Zawsze może być lepiej i bardziej atrakcyjnie. Zawsze może być więcej ludzi i zawsze może być cieplej i być więcej słońca. Zawsze można zrobić więcej plakatów.  Plusem jest to, że wymyśliśmy coś nowego. Minusem zaś na pewno nie jest, że w okolicach były trzy „konkurencyjne” wydarzenia, bo na bank niemal cały Radzyń, nie pojechał na dożynki. I najważniejsze jest to, że karawana i tak, będzie jechała dalej!

Dziękujemy następującym organizacjom za pomoc w tym wydarzeniu.

Bank BGŻ, Starostwo Powiatowe, Radzyńskie Stowarzyszenie dla Kultury Stuk-Puk, Radzyński Ośrodek Kultury, MOSiR, Rowerowy Radzyń, Radzyń Biega, Pracowania Anna Maria, iledzisiaj, Wspólnota, Sklep zielarsko-medyczny „Z pół i łąk”, Pizzeria The Best, Pracownia Sztuk Różnych „Reszta Świata”, Szkoła Językowa Euroschool, Studio Uroda ul. Pocztowa 4, New Life oraz Radio Lublin.

Dziękujemy również wolontariuszom i osobom prywatnym za pomoc przy organizacji wydarzenia.

http://www.igrot.pl/wydarzenia/207-artystyczne-zakoczenie-lata.html

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.430655310377073.1073741838.208544372588169&type=3 fotorelacja

DSC02206

 

 

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s