Ruszają prace nad nową książką!


mikrofonSETA! Czyli jak upolowałem ponad 100 wywiadów„, to pomysł na nową publikację. Po ukazaniu się 30 listopada 2012 książki „Rzeczy prozą pisane”, czas na nowe wydawnictwo.

Tym razem, publikacja to zbiór ponad 115 wywiadów jakie autor przeprowadził w ciągu ostatnich 7 lat swojej dziennikarskiej pracy w mediach lokalnych ale nie tylko.

Wywiady oscylują w następujących kategoriach tematycznych:

MUZYKA, LITERATURA, POEZJA, BIBLIOTEKARSTWO, DZIENNIKARSTWO, MALARSTWO, RZEŹBA, SZTUKA, ANIMACJA KULTUROWA, SPORT, ARCHEOLOGIA, HISTORIA, ARCHIWISTYKA, FOTOGRAFIA, EKOFILOZOFIA, FILOZOFIA, ANTYKARIERA, PROJEKTOWANIE WNĘTRZ, MATEMATYKA, GRAFIKA, FILM, AKTORSTWO, TEATR, BUDDYZM, JOGA, NAUKA, HOTELARSTWO, PODRÓŻE, RNAV SPOTTING.

Obecnie trwają prace nad uporządkowaniem materiałów do publikacji oraz konieczność ponownej autoryzacji materiałów do publikacji.

W skład publikacji wejdą wywiady z osobami o dużym i mały dorobku. Osób mieszkających w Radzyniu ale również we Włoszech i USA. To barwne opowieści, trudne pytania i czasami dyplomatyczne odpowiedzi. Kto wie, może pośród całej znakomitej plejady nazwisk znajdziesz się również Ty?

Poniżej robocza wersja „Wstępu” oraz „Od autora” – o postępie w pracach nad książką będziemy informować na bieżąco. Przewidywany termin wydania przełom 2014/2015, lub wcześniej o ile szybko uzyskamy autoryzację osób oraz akceptację wydawcy – na co bardzo liczymy!

SETA! Czyli jak upolować ponad 100 wywiadów

Seria z Polihistorem

Od autora

Rok 1996. Matura z języka polskiego. Lecą już pytania ratunkowe. Tępym wzrokiem patrzę za Komisję Egzaminacyjną – za oknem maj, pięknie a moja przyszłość z każdą minutą coraz bardziej szara. Byłem przerażony! Jak to stwierdził Przewodniczący Komisji

– Panie Bober, Pan to chyba z pomocą Bożą zdał ten egzamin.

Bober zdał egazmin i jego serce mogło położyć się w trawie i ukoić świadomość, że kiedy dopadnie człowieka stres – zachowuje się jak kretyn! Że wtedy – można zapomnieć wszystko to, co prawie było wykute na blachę! Po wielu latach oceny z egzaminu maturalnego nie miały żadnego przełożenia na literackie eskapady autora.

Droga Komisjo!

To się po prostu nie trzyma kupy!

Gdybym na trwałe powiązał poczucie własnej wartości z egzaminem maturalnym, bardzo możliwe, że nigdy nie odważyłbym się podejść do ludzi, którzy często swoją wiedzą i dokonaniami wzbudzali we mnie respekt i podziw. Gdzież mi do nich! Ale życie jest przewrotne jeśli wiarę w sercu masz!

Po wielu latach od tego „incydentu”, swoje pierwsze artykuły opublikowałem na łamach Radzyńskiego Magazynu Społeczno-Kulturalnego „Grot”. Zaś pierwszymi poetyckimi wypocinami katowałem swoich bliskich w piwnicy rodziców, gdzie organizowałem dziewicze wieczory autorskie. Co to były za czasy!

Myślę, że w głowie każdego człowieka tli się myśl by nadarzyła mu się okazja, by spotkać kogoś uzdolnionego, kogoś o donośnym dorobku. W końcu zdobyć jego autograf czy zamienić kilka słów. Dla zwykłego śmiertelnika, nie zawsze jest to możliwe, chyba, że zostanie dziennikarzem…

Zwykle artyści, twórcy po swoich występach znikają w garderobie udając się na zasłużony odpoczynek. Wtedy, do akcji wkraczają dziennikarze! Uzbrojeni po zęby w notatniki, dyktafony, aparaty.

Na dobry początek trzeba przekonać menadżera by zapytał, czy artysta zechce udzielić wywiadu. Czasami sprawa wydaje się znacznie bardziej prosta – wystarczy zapytać – Czy udzieli Pan/Pani wywiadu? Mariusz Bober, prasa lokalna. W 99 % uzyskiwałem zgodę na wywiad.

Praca w prasie lokalnej może nas czasami zaskoczyć bardzo pozytywnie. Bo gdzież w tej mieścinie można spotkać wielkie nazwiska! Z biegiem czasu i nie tylko w temacie wywiadów, miałem szczęście, że poznawałem wiele osób, do których wbrew pozorom wcale nie tak łatwo dotrzeć. W zasięgu ręki było ich znacznie więcej-ta publikacja mogłaby być jeszcze bardziej obszerna-ale zostawmy coś jeszcze dla innych koleżanek i kolegów „po redakcji”.

W ciągu 7 lat przeprowadziłem ponad 115 wywiadów, począwszy od rokujących młodych artystów sceny lokalnej poprzez tak znane nazwiska jak: Włodzimierz Nahrony, Wojciech Konikiewicz, Janusz Kapusta, Leszek Cichoński, Marek Raduli, Neil Zaza, prof. Jerzy Skolimowski, Ewa Błaszczyk, Adam Kulik, Anna Wyszkoni, i wieloma innymi.

Publikowane były w różnych miejscach. Od stron internetowych, po prasę lokalną. Większość z nich została opublikowana na łamach „Wspólnoty Powiatowej” – ponad 70 wypowiedzi! Nie wszystkie też, zostały opublikowane a które to wchodzą w skład tej książki.

Pomyślałem, że warto utrwalić je na łamach tej publikacji. Tak, utrwalić – bo nieubłaganie przemijamy a pamięć po nas  pozostaje często jedynie w zapisie fotograficznym, dźwiękowy, filmowym czy papierowym-a czy pamięć elektroniczna jest bezpieczna? Brrr…wirtualność jednak mnie przeraża! Nie mam tylko pewności – co przetrwa dłużej. Dlatego bycie dziennikarzem, redaktorem to bycie również archiwariuszem obecnych zdarzeń. I to jest mój skromny wkład – wiele wywiadów dokumentuje wydarzenia jakie miały miejsce w Radzyniu Podlaskim. Inne wywiady to może pierwsza okazja do ich przeczytania.

Najbardziej żałuję wywiadu, którego nie zrobiłem z Marcinem Różyckim. Grał wtedy swój kolejny koncert w Radzyniu. Po koncercie towarzystwo szwendało się po nieistniejącym już Pubie „Remont”. Pod ręką mam wszystko, dyktafon, aparat, notatnik. Pomyślałem, jeszcze będzie okazja. Dzisiaj wiem, że już jej nie będzie…

Dlatego oddaje w Twoje ręce zapis historii, wydarzeń i myśli ludzi, które mam nadzieję, pozwolą zachować ich na dłużej w naszej pamięci.

Owocnej lektury.

*Publikacja zawiera 115 wywiadów i wypowiedzi, ich ilość będzie zależna od uzyskanych autoryzacji oraz decyzji związanych o włączeniu lub nie do publikacji.”

WSTĘP

Gdyby dokonać analizy wywiadów z wszystkimi osobami, na pewno łączy ich jedna rzecz. No, może jeszcze kilka innych. Łączy ich pasja, zamiłowanie do czegoś. Jedni skromnie, inni na bardzo wielu polach. I to niezależnie od miejsca urodzenia – choć gros osób pochodzi z Radzynia lub w nim mieszka. Znaczy tyle, że pasja nie ma swojej ojczyzny?

Mniejsza oto. Ważne jest, że ta publikacja jest absolutnie żywym dowodem na to, że stosownie rozwijana pasja, właścicielom potrafi przynieść wiele radości jak również wiele sukcesów zawodowych. Młodsi wiekiem i doświadczeniem mogą przeczytać wywiady z osobami, które na swoim koncie mają dziesiątki koncertów, spotkań, publikacji, nagród itd. Każda z tych osób, na pewno osiągnęła to wszystko dzięki wytężonej pracy – talent to nie wszystko – dlatego tak ważne jest, dodanie systematycznej pracy. Ile ich to kosztowało? Ile było problemów i trudnych chwil? Zapytaj ich sam, jeśli będziesz miał taką okazję.

Czytelnik znajdzie tutaj również wywiad z dr Rickiem Jarow specjalistą, który w dziedzinie rozwijania pasji do rangi pracy wie bardzo wiele. I jeśli mi wolno – to każda z tych osób, jest dowodem na to, że dzięki pasji mogła dokonać tak wiele. Potrzebujemy dowodów i potwierdzeń. Jak głosi chińskie przysłowie – nawet najdalsza podróż zaczyna się od małego kroku. Zaś Jarow, w swojej książce nt poszukiwania pracy życia pisze tak „A więc zacznij od jednej godziny. Przejdź do jednego dnia. Wejdź w to na całe życie”. I wtedy jest nadzieja, że to co robimy stanie się dziełem sztuki.

Człowiek z pasją, to lokomotywa o potężnej sile. Tworzy i jest aktywny, do końca swoich dni.

I na koniec – obyś znalazł swoją pasję – nawet jeśli nie stanie się Twoja dochodową pracą – zawsze będziesz miał coś, co niezależnie od pogody, będzie Cię w życiu uskrzydlało. A kiedy choć raz doświadczysz jak to jest, zapragniesz znacznie więcej. I wtedy, może się rozpocząć dla Ciebie zupełnie inna historia! :)”

A teraz trzymaj mocno kciuki!

4 uwagi do wpisu “Ruszają prace nad nową książką!

  1. Drogi Mariuszu, nie przypominam sobie, żeby Twoja matura z polskiego była jakąś porażką;po prostu obowiązywały wysokie standardy, a Ty podołałeś. Pozdrawiam. J.

    Polubienie

    • Po prostu się zabrać. Wziąć jakaś książkę, popatrzeć na układ stron – stworzyć własny szablon i zacząć wlewać swoje materiały. Później dać komuś do przeczytania i mieć nadzieję, na przychylnego wydawcę, jeśli nie ma się własnej kasy na wydanie! Powodzenia! 🙂

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s