Kopuła z gliny i słomy?


kopułaTak, takie rozwiązania są dla ludzi odważnych i otwartych na alternatywne technologie. Bo niby dlaczego nie skorzystać z takich rozwiązań? Bo są mniej popularne lub nie promują ich określone pisma? Bo kurczowo trzymamy się ustalonych trendów?

Obawy mogą oczywiście wynikać z tego, że tego typu budowle często są obiektami eksperymentalnymi i jest bardzo małosalonr fachowców, którzy wiedzą co i jak, by taki obiekt trzymał się przysłowiowej kupy. Tym razem, będzie więcej przykładów tym bardziej, że miałem okazję obserwować budowę domu moich przyjaciół z Radzynia, właśnie w tej technologii. Linki poniżej. Zdjęcie po prawej – salon. Mam też okazję, co jakiś czas bywać w tym domu i bardzo sobie cenię te wizyty z racji bardzo przyjaznej atmosfery w nim panującej jak również bardzo dobrego mikrolimatu, który powstał dzięki zastosowaniu właśnie tej techniki budowania domów.

http://biobudownictwo.org/home/budowa-w-radzyniu-podlaskim/

Tu galeria zdjęć z początkowych etapów budowy domu w Radzyniu: http://picasaweb.google.com/114598053948244183105/Budowadomu?feat=directlink&gsessionid=z7PYgbF1NHnwM2thP-6dOA

 

Oczywiście, nie zamierzam nikogo namawiać do tego, by ulepił sobie domek dla Hobbitów, warto jednak poczytać nt proponowanej metody budownictwa, ponieważ może się okazać, że dzięki niej możemy uzyskać bardzo podobne warunki mieszkaniowe jak w przypadku zastosowania typowej drogi jeśli chodzi o budowę domu.

kopulkaMnie oczywiście, interesuje kopuła monolityczna i taki właśnie obiekt powstaje w Kocku, miejscowości odległej od Radzynia zaledwie 20 km, i jest to chyba jeden z nielicznych obiektów tego typu w tej okolicy.

Tutaj o kosztach budowy takiego obiektu w oparciu o tą technologię:

http://biobudownictwo.org/koszty-budowy/

http://biobudownictwo.org/kopua-z-gliny-i-somy/

Mam również nadzieję, że będzie okazja zobaczyć ten obiekt z bliska. To również kolejna inspiracja by projekt Domu Twórczej Kariery oprzeć na podobnej technologii.

https://mariuszbober.wordpress.com/2012/03/02/projekt-dom-tworczej-kariery/

 

Źródło foto: http://biobudownictwo.org/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s