Velomobil – przyszłość ekologicznego transportu?


2Jakiś czas temu pisałem nt ewolucji roweru – link poniżej. Intrygującą wersją roweru jest velomobil, ale mało popularny w Polsce, mniej niż klasyczny rower poziomy (notabene velomobil to obudowany rower poziomy).

https://mariuszbober.wordpress.com/velomobile/

Od biedy, jak ma się szczęście, na ulicy można spotkać rower poziomy, ale spotkanie cyklisty w velomobilu graniczy raczej z cudem.

W stosunku do cen rowerów, velomobil wpisuje się w widełki cen i jest to raczej kwestia gustu, a później zasobności portfela osoby zainteresowanej danym środkiem transportu. Parametry jezdne i komfort jazdy, to odrębny temat.

Trudno dzisiaj odpowiedzieć na pytanie, czy np. w Polsce velomobil stanie się przyszłością transportu ekologicznego i następnym stopniem rowerowego boomu.

Jak przejechałem już kilka tysięcy kilometrów to do dzisiaj na żywo nie spotkałem na ulicy velomobila (mam na myśli Polskę).

Ciekawostką jest, że o budowę i projekt polskiej wersji tego rodzaju pojazdu pokusiła się firma Wejkama produkująca m.in. kabiny sypialne czy bagażniki samochodowe.

Trudno odpowiedzieć na pytanie na ile jest to udana konstrukcja i kiedy wejdzie do produkcji seryjnej. Orientacyjny koszt to ok. 17 tys zł, (info znalezione w necie, do weryfikacji u producenta, nie podaje ceny na swojej stronie) również z napędem elektrycznym.

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Parametry techniczne pojazdu w linku poniżej:

http://www.wejkama.com/velomobile-road-hawk.html

3

Ale, sam chętnie bym wsiadł do takiego pojazdu i udał się nim do pracy – w takim pojeździe na pewno staniemy się żywą reklamą własnego projektu 🙂

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto ze strony producenta, pozostałe źródło: internet, modyfikacja na potrzeby ilustracji tekstu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s