Kondycja poezji/Miasto Poezji/i inne


Foto Bożenna BielskaDzień dobry! Raport specjalny z bazy kulturalnej Lublin i reszty świata. W ostatnim czasie dzieje się tak dużo, że trudno na bieżąco o wszystkim opowiadać.

Spotkały się dwie dziewczyny Anna Maria Woźniak i D’Aria Galicka zakręcone do tego stopnia, że robią więcej niż jakaś instytucja kulturalna. W pobliżu kręci się pewnie już setka osób, z którymi współpracują!

Z niecierpliwością oczekiwaliśmy na Miasto Poezji organizowane przez Teatr NN Brama Grodzka w Lublinie. W jego ramach tzw. „naszych” Mieszkań Poezji współorganizowanych przez dziewczyny było w granicach 20. Sama impreza w Lublinie już bardzo znana, choć dziwnym trafem patrząc okiem osoby, która była już na setkach wydarzeń jakoś zbyt mocno wtopiła się w przestrzeń Lublina biorąc pod uwagę, że miasto to prawie 400 tys. mieszkańców – przy nim np. Radzyń to pchełka.

Wcześniej, mieliśmy okazję uczestniczyć w interesującym „Triduum poetyckim” w programie którego znalazły się wieczory Beaty Golacik (Kaliny Kowalskiej) oraz Tomasza Kowalczyka a kulminacja to panel poświęcony „Kondycji poezji w Polsce” organizowany przez Annę Marię Woźniak, D’Arię Galicką i Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie.

19

Wśród panelistów: Anna Maria Woźniak (udział+moderacja+współorganizacja), D’Aria Galicka (udział+współorganizacja), Beata Golacik, Hanna Olszewska, Leszek Żuliński, Jan Stanisław Kiczor, Tomasz Rokosz, Tomasz Kowalczyk, Wojciech Szczurek, Andrzej Samborski i Mariusz Bober (udział+moderacja).

Z pewnością mogliśmy liczyć na bardziej pokaźną publiczność, ale wyszło tak, że dyskutowaliśmy przy szczątkowej publiczności. Tematyka dość mięsista jeśli chodzi o nasz obszar zainteresowań. Gdzie jednak podziali się studenci kierunków humanistycznych?! Nie mam pojęcia! W każdym razie była to znakomita okazja by spotkać się z niektórymi po raz pierwszy i oddać się 5-cio godzinnej dyskusji. W jej ramach koncert bardów Tomasza Rokosza i Wojciecha Szczurka. Kolejny raz doceniam spotkania w realu!10

O większości tych spotkań i wszystkim tym co organizuje i współorganizuje pisze na swoim blogu Anna Maria.

http://www.galeria-amw.blogspot.com/

Samo Miasto Poezji, to zacny pomysł koordynowany przez Adama Marczuka z Teatru NN. W obecnej edycji nagrodę „Kamień” otrzymał Marcin Świetlicki.

9 13 7 8

http://teatrnn.pl/miastopoezji/

Nim wybrzmiało Miasto Poezji już wystartował Wielokulturowy Lublin a w nim możność zapoznania się z takimi kulturami i tradycjami jak: afrykańską, bałkańską, białoruską, budyjską, chińską, czeczeńską, ewangelicką, grekokatolicką, muzułmańską, prawosławną, ukraińską, żydowską.

I tu dla mnie ciekawe doświadczenie. Pierwsza wizyta w bożnicy żydowskiej na ul. Lubartowskiej w Lublinie. Jedyna zachowana w Lublinie po pożodze wojennej. I szalenie ciekawe spotkania: z Prezesem TSKŻ Arturem Hofmanem opowiadającym o sytuacji Żydów po II wojnie światowej, koncert Patrycji Zywert i spotkanie z Agatą Passent, córką Agnieszki Osieckiej- nadarza się okazja by zamienić kilka zdań i wręczyć swoją książkę na pamiątkę tego spotkania. Tego dnia zdążyłem jeszcze na film poświęcony tradycji buddyzmu Diamentowej Drogi.

http://www.tskz.pl/

http://www.urodazycia.com.pl/gallery.html25.html

http://www.urodazycia.com.pl/gallery.html24.html

http://www.lublin.buddyzm.pl/

http://www.wielokulturowylublin.pl/

Bardzo ciekawym miejscem w Lublinie do którego lubię chodzić, to Pożegnanie z Afryką na ul. Złotej 3, gdzie mieści się również Muzeum Czechowicza. Sezon letni, to znakomita okazja do imprez w patio! Jedno z ostatnich wydarzeń w ramach Miasta Poezji poświęcone było pamięci poetów Lublina i jego okolic. Wiersze czytały: Anna Maria Woźniak, D’Aria Galicka, Jadwiga Jaśkowiak, Teresa Smyl przy dźwiękach gitary i wiolonczeli.

Kopia IMG_6323

http://www.pozegnanie.com/

Inne ciekawe miejsce, które warto odwiedzić to Galeria Restauracja „Jezuicka” na ul. Jezuickiej 4, gdzie cyklicznie odbywają się koncerty, spotkania autorskie i wystawy. Ostatnio wystawa ikon Krystyny Zlot oraz mojego kolegi Arkadiusza Kulpy z Radzynia. Największe zaciekawienie wzbudzają występy i prezentacje Bractwa Kozackiego! Ale również ciekawy koncert Stanisława Marinczenko – piękna słowiańska dusza!

http://jezuicka.pl/

Warto również wspomnieć o Zielonym Talerzyku, na ul. Królewskiej 5.

Pośród tego dziania się, część artystycznej braci oczekuje na ukazanie się kolejnej Antologii Knowacza, którą kolejny raz wydaje Krystyna Wajda Horodko dowodząca Wydawnictwem KryWaj. Jak zapowiada publikacja ma się ukazać jeszcze w czerwcu i w tym podobnym czasie potencjalna impreza promocyjna w Lublinie.

1 2

http://www.krywaj.pl/

Koniec czerwca i początek wakacji to niecierpliwe oczekiwanie na kolejny numer Kwartalnika Kulturalnego Kozirynek. Temat przewodni numeru to „Terra Incognita”.

http://www.rasil.home.pl/kozirynek/

W cieniuWydarzeniem dla moich Przyjaciół ze Szczecina, a o fakcie tym, mam obowiązek poinformować jest ukazanie się ich wspólnej publikacji pt. „W cieniu Afrodyty”. Lekko i przyjemnie podany Cypr, niby to przewodnik, niby nie. Publikacja przekrojowo traktuje Cypr i na pewno będzie bardzo ciekawą i przyswajalną publikacją dla tych, którzy wybierają się na Cypry ale również dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej nt tego miejsca.

http://zaczytani.pl/ksiazka/w_cieniu_afrodyty,druk

Ach przecież, wspomniane wcześniej dziewczyny szykują kolejną dawkę wrażeń w postaci imprez w Wojewódzkim Ośrodku Kultury pod nazwą Spotkania z Kulturami Świata.

http://www.wok.lublin.pl/index.php?item=spotkania-z-kulturami-swiata

Naturalnie to nie wszystko a o wspomniane „dzianie się” potwierdzają fotogalerie, które zalewają fejsbuka. Dla zainteresowanych w tekście baza ciekawych linków, które dopowiedzą resztę tego, co pozostało między wierszami.

Podczas tych wszystkich wydarzeń a szczególnie spotkań autorskich uświadomiłem sobie, że napisany 10 lat temu „Pseudoporadnik – jak stworzyć dobry wieczór autorski” jest niezbędny wszystkim tym, którzy chcieliby jeszcze lepiej prezentować się podczas tych wydarzeń. Jedne spotkania lepsze inne słabsze, jedne świetne inne wymagające doszlifowania kilku elementów. Wszystkie te spotkania skłaniają mnie do tego by pochylić się nad II edycją tego pseudoporadnika.

ok 2

Wszyscy Ci, którzy chcieliby go zdobyć proszę pisać na maila: bober.mariusz@wp.pl – cena 15 zł, plus konsultacje dla zainteresowanych-warunki takich konsultacji negocjowane indywidualnie.ok 1

Faktem jest, że zawiązująca się grupa ze współorganizatorkami na czele wytwarza ciepłą i rodzinną atmosferę, która przyciąga do nas kolejne osoby.

A skoro maj a za chwilę czerwiec to znakomita okazja do spotkań w plenerze! Do miłego zobaczenia podczas kolejnych spotkań!

Wybrane foto: Bożenna Bielska, Tomasz Kowalczyk i inni.

http://www.akcentpismo.pl/

http://www.tpsp-lublin.pl/

https://pl-pl.facebook.com/festynpasjeludzi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s