Orient – Spotkania z kulturami świata


Plakat OrientSpotkania z kulturami świata to cykl spotkań odbywających w się w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie. Pomysłodawczyniami cyklu są Anna Maria Woźniak Galeria AMW oraz D’Aria Galicka.

„Orient”, to kolejne spotkanie – wcześniejsze poświęcone było Ukrainie.

Po co spotkania z kulturami świata? Na pewno takie spotkania mają głęboki wymiar edukacyjny. Często brak wiedzy nt danej kultury – odległej nam – wzbudza w nas lęk, nieufność czy różnego typu uprzedzenia. Dlatego w pełni uzasadniony projekt!

W programie mieliśmy okazję zobaczyć taniec orientalny, posłuchać bajek czy zobaczyć jak wygląda ciało malowane henną-w wykonaniu Urszuli Chłopickiej („Pola Henny”)

Spotkanie uświetnił zespół Lucabra – to jedyna grupa tribalowa na całej Lubelszczyźnie. Nie obyło się bez małego warsztatu tańca orientalnego – poruszać brzuchem dobra rzecz!

Czy bajki i baśnie są tylko dla dzieci? Z pewnością nie a skoro tworzą je dorośli w tym przypadku D’Aria Galicka, która również prezentowała je podczas spotkania to znaczy, że mają znacznie głębszy wymiar niż nam się wydaje.

Poza baśniami mieliśmy okazję wysłuchać poezji arabskiej – czy ktoś z Was poznał już Rumiego? Blok związany z poezją przygotowała Anna Maria Woźniak.

O relacjach Polski z Bliskim Wschodem oraz krótką lekcję jęz. arabskiego zaprezentowął nam Hadi Mahdi, prezes Stowarzyszenia Współpracy z Narodami Bliskiego Wschodu, który zwracał uwagę, że Polska nie wykorzystuje istniejącego potencjału w kontakcie z państawami Bliskiego Wschodu, szczególnie tego gospodarczego.

O obyczajach i tradycjach opowiadał również Paweł Hadrian ze Stowarzyszenia Klubu Podróżników „Sapay”.

Podczas spotkania nie mogło zabraknąć „latającego dywanu”, a uczestnicy poznać smaki orientu jak również herbat które zapewnił Cafe Aladdin.

Cykl promuje „Lubelskie. Smakuj życie”

logo_poziom_baza

 

 

 

 

Patronat - zbiorczy

 

 

 

 

 

 

 

Baner Organizatorzy

 

 

 

 

 

 

Fotorelacja:

http://www.samorzadtv.pl/spotkanie-z-kultura-orientu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s