Klanza-Ken Robinson-Tadeusz Niwiński


NT

Tadeusz Niwiński na przełomie lat ’80 i ’90 zapoczątkował w Polsce kurs na rozwój osobisty pisząc jedną z pierwszych książek nt zmian mentalnościowych dostosowaną do ówcześnie panujących warunków. Nie była to więc książka gdzieś zza oceanu a jedna z pierwszych polskich nt rozwoju osobistego. Moje zetknięcie z Niwińskim miało miejsce w ’99 a zaczęło się od książki „Ja” a później przekroczenia progu Klubu Ludzi Sukcesu im. Tadeusza Niwińskiego w Warszawie – klub działa do dzisiaj! Przez rok pełniłem nawet funkcję redaktora naczelnego gazetki klubowej.

12 września 2014 w Lublinie miało miejsce otwarte spotkanie z Tadeuszem Niwińskim, który opowiadał o początkach swojej kariery związanej z filozofią sukcesu i który również w Polsce prowadzi swoje warsztaty. Bardzo dobrze, że mamy polskie korzenie i nie ma konieczności ciągłego małpowania od innych. Organizatorzy wydarzenia i warsztatów Kamila Kruk oraz Akademia Mądrego Życia.

http://www.niwinski.blog.onet.pl

http://www.amz.org.pl

http://www.kls.republika.pl

http://www.kamilakruk.pl

Innym przykładem zmian w edukacji jest Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów Klanza, którego działania w Polsce zapoczątkowała dr Zofia Zaorska. To ogólnopolska organizacja, która już od dobrych 25 lat wnosi świeży powiew do polskiej edukacji. Choć idee zaczerpnęła ze wzorców austriackich bazujących na pedagogice zabawy.

W tym roku mam przyjemność brać udział w Szkole trenerów metodą Klanzy.

http://www.klanza.org.pl 1 4 3

Foto Agata Jakuszko – świetnie zapowiadająca się trenerka!

http://www.agata-jakuszko.pl

Ken Robinson – wszystkim wtajemniczonym postaci Robinsona nie trzeba przedstawiać. Barwna postać innowatora jeśli chodzi o edukację cieszącego się dużą oglądalnością na YouTube oraz podczas konferencji TEDx. Co ciekawe, również w Lublinie powstaje odział TEDx czyli TEDxLublin, propagujący nośne idee i ciekawych mówców.

http://www.tedxlublin.com

http://www.kenrobinson.pl

http://www.kenrobinson.pl/wideo/item/296-jak-uciec-z-edukacyjnej-dolinysmierci

Ale czy Polacy są głupsi? Czy to może raczej kwestia marketingu idei? Gdyby Niwiński albo Klanza mieli nieco inny brand albo jeszcze lepszy marketing idei nie musielibyśmy zapraszać do Polski takich ludzi jak Brian Tracy albo innych guru od rozwoju osobistego. Gdyby do Polski przyjechał Ken Robinson to śmiało można mu powiedzieć, że „my” od dobrych 25 lat czy to w postaci Klanzy czy Klubów Niwińskiego robimy taką samą rewolucję w edukacji o której on opowiada w swoich spiczach podczas wystąpień na całym świecie.

Do dzisiaj w Polsce namnożyło się już sporo rozwojowych inicjatyw jak również edukatorów sukcesu – ba, wytworzył się również rynek usług szkoleniowo-doradczych bo w końcu to całkiem niezły rurociąg finansowy. A co przez te lata zmieniło się w naszej mentalności ? Nadal jesteśmy etatowymi maruderami czy też wzięliśmy sprawy w swoje ręce i odważnie wprowadzamy zmiany? Szczęśliwie, ciągle spotykam ludzi, którym się chce i nawet kiedy opadają mi skrzydła to za chwilę, ktoś ponownie mnie inspiruje i podciąga do góry.

A Ty? Jak bardzo dobrze dzisiaj się czujesz?:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s