Zbuduj sobie kopułę


117

Dawno mnie tu nie było! Oj dawno! Wszystko to, z powodu wielu zmian, a i często spraw prywatnych, które domagały się znacznej uwagi. W tle oczywiście wiele się działo.

W grudniu wypad na spotkanie z ekpią Okrągłego Miasteczka (link poniżej), dostarczył wielu inspiracji, ale i refleksji. Szczególnie proces grupowy, który dostarczył wielu przemyśleń. Faktem jest, że rodzi się bardzo duża inicjatywa, która inspiruje już wielu!

http://okraglemiasteczko.net/blog/tygodniowy-cooliving-omkow/

Styczyń i luty, to pochylanie się nad szkicami do projektu kopuły, wiele pomysłów zostało przelanych na papier, zaś w stosownym czasie wszystkie te papiery będą musiały trafić do dobrego architekta.

Kolejne miłe zaskoczenie, to wejście w temat budowania makiet kopuł, i tutaj przyszło bardzo duże zdziwienie. Oglądanie filmików i tysiący zdjęć kopuł, to nie to samo, co zbudowanie choć jednego modelu kopuły już w 3D! Powstały 4, plus makieta otoczenia. Każdy model, to szereg doświadczeń, które uświadomiły mi, że inżynieria i budownictwo, to nie poezja. Tutaj rządzi matematyka, geomeria i precyzja. Nic nie może się wydawać. Tutaj, trzeba po prostu wiedzieć, ile elementów trzeba wykonać, jakiej długości i jaki jest schemat budowania konstrukcji. To na pewno dobry punkt wyjścia do projektowania rzeczy większych, a w perspektywie domu.

Aktualnie zrobiłem kilka pomiarów w terenie, by wyobrazić sobie, fizyczną wielkość kopuł o średnicy od 3 do 8 metrów. Mam nadzieję, że okres wiosenno-letnio-jesienny, przyniesie pierwsze większe, prototypowe konstrukcje. A może znajdą się chętni na warsztaty budowania kopuł? Przynajmniej prostych konstrukcji na początek? 🙂

Do kolejnego wpisu!

P.S. A tak poza, wszystkim zainteresowanym zbudowaniem swojej kopuły, bardzo polecam stronę Okrągłego Miasteczka, potężna dawka solinej wiedzy nt kopuł i metod ich budowy, ale nie tylko!

http://okraglemiasteczko.net

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.