Budownictwo kopułą się rozwija


Skoro za oknem plucha, to dobra okazja by nadrobić zaległości blogowe.

acquario-bolla-di-renzo-piano

Kiedy ostatni raz albo pierwszy w życiu widziałeś kopułę w realu? Albo, który sąsiad w niej mieszka? Póki co, trzeba się troszkę natrudzić, by takie obiekty znaleźć. Na szczęście coraz ich więcej w Polsce.

W ostatnich dniach, niepowetowaną stratą dla środowiska interesującego się kopułami było odejście Wojciecha Sergiela, jednej z bardziej znaczących postaci rozwijących idee budownictwa kopułowego w Polsce.

wojciech-sergiel-300x300

 

Wszystko co Nas otacza ma Kształt, każdy Kształt wpływa na Naszą rzeczywistość

W ciągu kilku ostatnich miesięcy wykonałem troszkę modeli (stąd mniej czasu na bloga) i popracowałem nad różnego typu rozwiązaniami – szczególnie do namiotów sferycznych ale nie tylko. Mam nadzieję, że z wiosną i latem, uda się takie prototypowe obiekty postawić a z biegiem czasu wykonać bardziej trwałe obiekty. Aktualnie na działce stoją trzy drewniane altano-kopułki.

img_9440

Z racji tego, że przy Domu Twórczej Pracy, mamy prawie 2ha działkę, można spokojnie eksperymentować z modelami by z biegiem czasu zbudować również kopułkę letniskową o powierzchni 35 m2.

Poza kwestiami technicznymi, warto pochylić się nad przepisami regulującymi wszelkiego rodzajuju projekty budowlane (Prawo budowlane). W przypadku budowy kopuł, pojawia się wiele wątpliwości w tym kontekście.

Pozwoliłem sobie zasięgnąć informacji w Wydziale Architektury i Budownictwa w Starostwie Powiatowym w Radzyniu Podlaskim. Informacji udziełiła Pani Ewa Kowalczyk Kierownik wspomnianego wydziału.

Odnosząc się do kwestii budownictwa kopułowego, mogę stwierdzić na podstawie przepisów Prawa budowlanego (art. 3 – definicje), że:

1) obiekt budowlany to budynek, budowla   lub obiekt małej architektury

2) obiekt budowlany jest budynkiem , jeżeli jest trwale związany z gruntem (pojęcie dosyć rozmyte, nie chodzi tylko o fundamenty ale o np. związanie mediami lub chociażby ciężarem własnym), jest wydzieliny z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Prawo budowlane ani inne przepisy prawa odnoszące się do budownictwa szeroko pojmowanego, nie uzależniają pojęcia budynku od rodzaju czy kształtu przegród budowlanych (ścian, stropów czy sklepień, dachów itp.) A zatem w myśl prawa budowlanego, obiekt kopułowy może być budynkiem.  Funkcja, czyli przeznaczenie budynku może być dowolne, jednak w zależności od funkcji – każdy   budynek -musi spełniać wymogi przepisów prawa (np. w zakresie ochrony cieplnej, p.poż, bezpieczeństwa użytkowania  i inne). Obowiązki inwestora są jednakowe w odniesieniu do zamierzenia budowy budynku w technologii drewnianej, murowanej, szkieletowej i każdej innej . W myśl przepisów Prawa budowlanego podstawą rozpoczęcia robót budowlanych jest ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę. Budowa nielicznych obiektów, wymienionych na zamkniętej liście zawartej w art. 29 Prawa budowlanego nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę a jedynie zgłoszenia właściwemu organowi.  Są to m.in. budynki gospodarcze, garaże, altany, wolnostojące budynki rekreacji indywidualnej  o powierzchni zabudowy do 35m2. Również budowa budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce (lub działkach) na których zostały zaprojektowane nie wymaga pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia. W tym wypadku wymagane jest jednak złożenie wszystkich dokumentów i spełnienia takich samych wymogów prawnych jak w procedurze uzyskania pozwolenia na budowę.

Każdy obiekt budowlany, realizowany na podstawie zgłoszenia lub pozwolenia na budowę  powinien wypełniać  wymagania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy lub decyzji o warunkach zabudowy działki (tam gdzie nie uchwalono miejscowego planu).

Reasumując – obiekt w kształcie kopuły, realizowany w dowolnej technologii, o dowolnym przeznaczeniu – może być budowany, jeżeli zostrtana spełnione warunki formalne, tak jak przy budowie każdego obiektu budowlanego.

A na świecie? Coraz więcej ciekawych wersji kopuł!

bfu_kanta_15

Foto za: http://www.rentautobus.com/en/italy/liguria-region/genoa/item3010 http://www.geodomas.eu

Jedna uwaga do wpisu “Budownictwo kopułą się rozwija

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.