Frederick Laloux „Pracować inaczej”…


Serio? Bo niby o co chodzi? Kij i marchewka w pracy zdezaktualizowały się? Dla jednych tak, dla innych nie! Ale niby o czym jest książka, jeśli nie siedzisz w temacie? 

15872017_10208219334149741_3836781606606567450_n

O tym, że możesz mieć lepiej, jeśli chodzi o Twoją pracę i miejsce w którym pracujesz. 

Lepiej? Czyli w jakich obszarach? Lista konkretów? Przykro mi. To jedna z lektur obowiązkowych. Zaś dla osób, które od lat podążają ścieżką swojego powołania i pasji – pracy z pasją, twórczej kariery, antykariery, alterkariery (pojęcia w zasadzie zamienne) będzie to kolejny wyłom w obszarze transformacji naszej pracy. Tym razem do poziomu organizacyjnego. Biorąc pod uwagę badania Laloux’a oraz organizacje, które wziął na tapetę, wyłania nam się obraz „uwolnionej energii” ludzi, a przez nich samych organizacji.

Cieszą się Ci, którzy poświęcili na swój rozwój wiele lat a wizjonerzy od zarządzania nie muszą się narażać na śmieszność z powodu swoich koncepcji.

Nie, nie wszystko od razu. Jak wspomina autor wdrażanie zmian, nie jest procesem łatwym, jest  procesem, który wymaga od właścicieli firm, organizacji wysokiego poziomu świadomości, tym samym pracowników. Jak to wygląda u Ciebie?

Mnie cieszy fakt, że po wielu latach idea transformacji pracy, pasji, talentu, spełnienia, powołania, idea uwalania pełni ludzkich możliwości trwa nadal i wydaje nowe owoce. Czego tak bardzo potrzebujemy jak nie organizacji, które czują nas i rozumieją, że jest w nas znacznie więcej niż tylko wycinek kompetencji, dzięki którym możemy wykonywać określone zadania. A my? Chcemy wejść do pracy na 100%, przecież ręka czy noga nie zostanie przed drzwiami.

Zdaję sobie sprawę, że książka i koncepcja turkusowych organizacji w jednych wywoła „wow” w innych uśmiech pod nosem. Tak już bywa.

Stąd z uporem maniaka, mimo różnych trudów, jestem przekonany o słuszności własnych projektów. Tego, o czym tutaj czytasz. Dlaczego tak? Ponieważ jestem dogłębnie przekonany o słuszności tej drogi. „Pracować inaczej”, utwierdza w tym przekonaniu wszystkich tych, którzy poświęcili wiele lat, często na samotną wędrówkę badając te tematy.

Jest też pewna pułapka. Turkus, nie może stać się kolejną modą, trendem. Baterią narzędzi w porfolio fachowców od zarządzania. Czym więc? Organicznym doświadczeniem! Czymś bardzo subtelnym, co możemy zrozumieć dopiero po wielu latach.

To dopiero początek nowej fali, ale fali bardzo ważnej. Jeśli nie odpuścimy, będzie to bardzo ważny skok w przyszłość. Skok człowieka o świadomości prawdziwie dojrzałej.

P.S. Chylę czoła przed wszystkimi tym, którzy wiele lat temu położyli pierwsze podwaliny…

 

2 uwagi do wpisu “Frederick Laloux „Pracować inaczej”…

  1. Panie Mariuszu, jestem pod wrażeniem Pana ścieżki i otwartości na życie. Rozumiem, dlaczego Laloux tak bardzo do Pana przemówił. Bardzo ważne jest to, co Pan pisze o pułapce chęci zrobienia z Turkusu metody i zestawu narzędzi do wdrażania. Myślę, że jest jednak pewien naturalny wentyl bezpieczeństwa. Turkus, będąc etapem rozwoju świadomości człowieka, nie da się wtłoczyć w takie ramy, a to, co niby będzie modą, jeśli takie próby będą, nie będzie Turkusem. Bo w istocie Turkus jest tylko nazwą, a stan świadomości, to organiczne doświadczenie, jak Pan to nazwał i jako takie będzie zawsze dostępne dla tych, którzy podejmują wysiłek własnego rozwoju i pracy duchowej. A w istocie, ścieżki przecierało wielu, stoimy na ramionach olbrzymów, którzy zaczęli już bardzo dawno od pytania Kim jestem, Co tutaj robię, Jaki jest sens tego wszystkiego. Życzę kolejnych ciekawych i fascynujących projektów i działań.

    Polubienie

    • Panie Marku! Dziękuję za miłe słowa. Zgodzimy się ze sobą. I jak Pan zauważa Turkus ma inteligentny zawór bezpieczeństwa. To ważne. Miejmy nadzieję, że z dnia na dzień idea będzie się rozwijać organicznie. A my, skromnie, mamy przyjemność dołożyć kilka doświadczeń ze swojej strony. Tak, pamiętając o tych, którzy przed nami. 🙂

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s