O mnie


Witaj!

Od wielu lat przekonuje się o tym, że mamy szansę dokonywać zmian w życiu. Jest to odświeżająca i fascynująca świadomość. Tak, wymaga to pracy i bywa czasami bardzo trudno. Myślenie pozytywne może ten proces wspierać, ale to nie wszystko. Pragnienie by mieć fascynujące życie, kilka lat temu zaprosiło mnie na „drogę mniej uczęszczaną”.

Pojawiły się różne profile wykształcenia: technik mechanik, hotelarz, pedagog. Później specjalizacje: doradca zawodu, coach twórczej kariery. Pojawiła się również kultura i sztuka. Literatura, fotografia, improwizacja fortepianowa, obraz. Zostałem też dziennikarzem, redaktorem, twórcą. Ciekawość otaczającego świata to również podróże, również na rowerze! Ciekawość ta, skłoniła też do zaglądania do ksiąg metafizycznych. Animowanie, to poczucie, że mogę wpływać na życie świata, również tego małego w którym mieszkam. Wiedza, jaką wytwarza człowiek pozwala mi ufać, że nie muszę być bierny. Ta wielość, sprawiła, że w moim życiu pojawił się Polihistor. A to dlatego, że pasjonuje mnie wiele rzeczy. Zaś inspiracje płyną od wielu wybitnych osobistości ale również z normalnych spotkań z ludźmi.

Wybrałem ścieżkę wolnego strzelca, wyczuwając w niej drogę wojownika wolności. To bardzo krzepiące choć wymagające podejście do życia również tego zawodowego. Lubię jednak taki wysiłek. W zasadzie to alchemiczne przemienianie warunków życia i pracy.

Szczególnie interesuje mnie stworzenie takiej organizacji, w której praca nie będzie przymusem a pracownik w niej, niewolnikiem. Będzie to takie miejsce, w którym nasz potencjał będzie miał warunki do zdumiewającego wzrostu. W tej organizacji, Twoje pasje i talenty, będą chronione i znajdą w niej należytą uwagę. Rozwijanie ich, da i Tobie i innym dobre owoce. I jestem przeświadczony o tym, że jest to możliwe.

By życie było piękniejsze, trzeba każdego dnia pochylać się nad sobą.

Noblesse oblige

 

Spokojna noc co w koło trwa

Więzienia twego kruszy mur
Twa dusza wolna wzleci w świat
Dłoń zakazana tuli twą
Wspólnikiem naszym został wiatr
Noc uchyliła nam swych drzwi
Spotkam Cię mimo świata krat
Bo bunt nasz będzie wiecznie trwał

(Szkoła dla łobuzów)

 Art bio:

Mariusz Bober
– ur. w 1976 r. w Radzyniu Podlaskim.

Działalność twórcza od 1995 r.

Wydał „Pseudoporadnik. Jak stworzyć dobry wieczór autorski” (e-book) oraz „Rzeczy prozą pisane” z przekładem na język angielski. „Prozatorium wierszem rodzone”. W poczekalni na wydanie kilka innych publikacji. Pierwsza grupa literacka: „Szara Naga Jama” – Kraków. Obecnie „Konfraternia Kozirynek” – Radzyń Podlaski. Uczestnik Turniejów Jednego Wiersza (Grand Prix w 2002 za wiersz „Bezdomność”). Juror konkursów literacko-artystycznych. Klawiszowiec w zespole „Clayster” (nie istniejący już zespół). 3 płyty demo improwizacji fortepianowych.

Pisze: eseje, felietony, artykuły prasowe, wiersze, mikropowieści, opowiadania, prozę poetycką, recenzje, wywiady.

Autor ok. 110 wywiadów m.in.: z prof. Henrykiem Skolimowskim, Januszem Kapustą, Wojciechem Konikiewiczem, dr Dominikiem Burakowskim, Markiem Raduli, Leszkiem Cichońskim, Włodzimierzem Nahornym, Neilem Zazą, Rickiem Jarow, Michałem Staszczakiem, Anną Wyszkoni (Łzy), Ewą Błaszczyk, Jackiem Dewódzkim, Katarzyną Łochowską, Adamem Kulikiem, Dominiką Ziemnicką, Markiem Polakiewiczem i innymi.

Związany z: Radzyńskim Magazynem Społeczno-Kulturalnym „GROT”. Na jego łamach opublikował ponad 200 artykułów o tematyce społeczno-kulturalnej. Prowadził m.in.: autorską rubrykę kulturalną pt.:”Strefa Kulturalna”. Tworzył i redagował „Myśl Twórczą” Pismo Ludzi Kreatywnych. Kwartalnikiem Kulturalnym „Kozirynek”. Nagroda „Niestrudzony dla Kultury” Stowarzyszenia Pisarzy Polskich za współtworzenie pisma. Redagował biuletyn Klubu Ludzi Sukcesu. „RzeczPospolitą Kulturalną” wydawnictwa BrandBook London Publishing Ltd. „Wspólnotą Powiatową” na jej łamach w autorskiej rubryce „Radzyń Kulturalny”. „Iledzisiaj.pl”

Publikował w: „Podlaski Kwartalnik Kulturalny”, „Grot”, „Kozirynek”, „RzeczPospolita Kulturalna”, „Myśl Twórcza”, „Arkusze literackie”, „Antologia wschodnich grup poetyckich”, „Szafa”, „Krytyka Literacka”, „Wspólnota Powiatowa”, „Tygodnik Opinie”, serwisach internetowych: „iledzisiaj.pl”, „knowacz.pl”, „radzyniacy.pl”,”radioradzyn.pl” oraz na autorskim bloguwww.mariuszbober.wordpress.com.

Filmy: statysta w „Pianiście” Romana Polańskiego.

Fotografia: pasjonuje się fotografią artystyczną – uczestnik IV Wielkiego Radzyńskiego Fotografowania (2011).

Malarstwo: w 2009 uczestnik pleneru malarskiego „Szukamy Pikasa”, od czasu do czasu tworzy improwizowane obrazy pastelami.

Wypowiedzi w: „Polityka”, „Kariera”, „Wegetariański Świat”, „Interia.pl”, „Katolickie Radio Podlasia”, „Radio Lublin”, „TVP Lublin”, „iTVL”.

W 2008 i 2011 roku w audycji „Słowa” na antenie „Radia Rzeszów” teksty autora czytali Beata Zarembianka oraz Przemysław Tejkowski.

W 2013 książka „Rzeczy prozą pisane” prezentowana była na antenie „TVP Szczecin”.

Publikacje zbiorowe: „Wiersze miłosne” Podlaskiej Grupy Literackiej „Skafander”, „Antologia wschodnich grup poetyckich”, „Arkusze literackie”, „Skrajnie emocjonalni”(KryWaj), „Papilarne linie pióra” (KryWaj), „Spacer z minerwą po słowach”-IV Nałęczowskie Spotkanie z Poezją, „Puzzle Afrykańska figurka”.

Recenzje do książek: Ewa Korczyńska „Kreolskie pieśni”, Tomasz Jakubiak „Niebieskie Dni. Miniatury o miłości, aniołach i śmierci”, Anna Buchalska „Klucz”.

Współpracował z Impresariatem Artystycznym „Bel-Canto” Ewy Korczyńskiej. Występował u boku takich artystów jak Jerzy Trela, Przemysław Tejkowski, Janusz Tomecki, Alicja Płonka, Jan Michalak, Ewa Korczyńska, Odys Korczyński i innymi. W 2009 jako gość specjalny wystąpił podczas koncertu „Zatańczę z Aniołami” w Filharmonii Rzeszowskiej.

Edycje: współpraca edycyjna przy książce Bożeny Boba-Dygi pt.”Spokój śniegu”, czterojęzycznego wyboru wierszy w przekładzie polsko-angielsko-niemiecko-francuskim, 2009 wydawnictwo Br@ndBook, Londyn.

Animator kultury i różnych akcji społeczno-kulturalno-rekreacyjnych.

Twórca autorskich wieczorów poetyckich ( do 2017 – ok. 45).

Od 1995 prowadzi dziennik (do 2017 roku 44 tomy).

Pasjonuje go życie i twórczość artystyczna Dalidy.

Uczestnik sesji inaugurującej powstanie Niezależnego Instytutu Harmonii i Dźwięku.

Prowadził autorską audycję „Pozytywnik Twojego Radia 6 Plus” w lokalnym radiu Twoje Radio 6 Plus.

Współpracuje z Radzyńskim Ośrodkiem Kultury.

Sympatyzuje ze Staromiejskim Domem Kultury w Warszawie. Uczestnik konsultacji literackich. Od lat współpracuje ze Zdzisławem T. Łączkowskim (Stowarzyszenie Kultury Europejskiej).

W 2010 wraz z Karolem Samselem założył nieformalną i efemeryczną grupę literacko-artystyczną pod nazwą „Promieniści” nawiązującą do idei Tomasza Zana.

Od 2010 roku włącza się w prowadzenie koncertów i licytacji podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Członek międzynarodowego leksykonu osobistości szwajcarskiego wydawnictwa „Hubners Who is Who”. Tradycja leksykonu sięga 1849 roku.

Współzałożyciel Radzyńskiego Stowarzyszenia dla Kultury „Stuk-Puk”. Pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, od 2014 Zastępca, jak również pomoc przy realizacji wielu imprez organizowanych przez Stowarzyszenie.

Od 2011 członek Dyskusyjnego Klub Książki w Radzyniu P.

Od 2011 członek Forum Społecznego „Radzyń-Przestrzeń Nieuczesana”.

Od 2011 aktywny uczestnik i organizator imprez, grupy „Rowerowy Radzyń” i „Radzyń Biega”.

W 2013 podczas Narodowego Czytania utworów Aleksandra Fredry wcielił się we Fredrę, również współautor scenariusza wydarzenia w Radzyniu Podlaskim.

Autor happeningów pod nazwą „Literacka Ławeczka”.

Od 2013 współtworzy grupę samorozwoju pod nazwą Społeczność Agado.

Prowadzi wykłady i warsztaty z zakresu rozwoju osobistego jak również w obszarze literatury (spotkania autorskie).

Współorganizator cyklicznych spotkań z pisarzami, poetami, twórcami w Lublinie „Uwierz swoim skrzydłom z Polihistorem”.

Współautor scenariusza i tekstów do sztuki „Ponad śmierć”.

Prowadzi również wieczory autorskie innych autorów.

Udział w Mieście Poezji Lublin 2014-2017 – prowadzenie i udział w wydarzeniach w ramach Miasta Poezji Mieszkania Poezji – współorganizatorki Anna Maria Woźniak Galeria AMW i D’Aria Galicka. Organizator główny Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN, Dom Słów.

Udział i wspólna moderacja w panelu „Kondycja poezji w Polsce” -2014- Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie/Galeria AMW Anna Maria Woźniak.

Wraz z Anną Marią Woźniak współprowadzi Dom Twórczej Pracy w Siedliszczu.

2016 – 20-lecie pracy twórczej – Restauracja „Hades” w Lublinie w ramach Miasta Poezji.

Pasjonuje go życie i działalność Steve Jobs’a (zm. 2011) oraz firmy Apple.

Pomysłodawca projektu „Polihistora” Domu Twórczej Kariery. Twórca Klubu Kreatywnego.

Z wykształcenia: technik mechanik, hotelarz, pedagog, doradca zawodu.

Zawodowo: redaktor, coach twórczej kariery, trener.

9 uwag do wpisu “O mnie

 1. Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I’ll make sure to bookmark it and come back to read more of O mnie | MARIUSZ BOBER . Thanks for the post. I will certainly return.

  Polubienie

 2. O mnie | MARIUSZ BOBER Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed browsing your blog posts. After all I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

  Polubienie

 3. Excellent post at O mnie | MARIUSZ BOBER. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very helpful information specifically the last part 🙂 I care for such information much. I was looking for this particular information for a very long time. Thank you and good luck.

  Polubienie

 4. Jeśli zestroimy miłość z pasją i pieniędzmi, zarabianie może mieć wymiar duchowy. To twórczość- służenie swoim talentem, wymiana z poziomu serca jest jakością decydującą o sukcesie i dostatku. Wtedy praca może być źródłem radości,przepływu serdecznych uczuć, sensu i spełnienia. Dzieje się tak, gdy wewnętrzny ogień bierze górę nad zimną kalkulacją, gdy zrezygnujemy z wyścigu popularności, gdy życie staje się tworzeniem, a nie walką o przetrwanie, bo wtedy trzeba pracować do upadłego. Każdy z nas jest ważny i wyjątkowy, każdy ma w sobie ten jedyny w swoim rodzaju talent, który może zaspokoić potrzeby innych. Bo najlepsze co możemy dać innym to mądrość, ta która rodzi się w naszym wnętrzu.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s