Velomobile


Velomobile – rowerowa przyszłość

Leonardo-FahrradKiedy Leonardo da Vinci  ze swoim uczniem pochylali się nad prototypem roweru żaden z nich nie wiedział jakiej ewolucji na przestrzeni czasu będzie podlegał.

Dzisiaj, rower staje się coraz bardziej popularnym środkiem transportu a ilość marek i typów, rośnie z roku na rok. Nie dziwi więc, że powstaje coraz więcej stron poświęconej tej tematyce a kluby rowerowe mnożą się jak grzyby po deszczu.

Ale rower to już „przeżytek”! To oczywiście żart bo biorąc pod uwagę coraz większe zainteresowanie nim, jeszcze długo będzie się cieszył rosnącą popularnością. Zaś nt temat Drogi Czytelnik w przestrzeni Internetu znajdzie całą masę stron poświęconych rowerowej branży – od sklepów, po serwisy i fora na których znajdziemy wiele cennych porad.

Pośród cyklistów są też tacy, choć w zdecydowanej mniejszości, którzy szukają czegoś znacznie bardziej wyrafinowanego i przesiadają się na rowery poziome. Nie wspominając również, o rosnącej popularności rowerów z napędem elektrycznym.

Ale my, w tym wpisie idziemy znacznie dalej i mówimy o tzw. VELOMOBILACH!

QuestMV

W dużym skrócie, velomobil jest obudowanym rowerem poziomym z napędem mięśniowo-elektrycznym. Może oczywiście występować tylko w wersji z napędem mięśniowym lub elektrycznym, co kto lubi i w jakiej konfiguracji pragnie posiadać taki pojazd.

quest_drawingPolska, to póki co dziki kraj, jeśli chodzi o ten temat, choć z tego co wiemy i u nas pojawiły się pierwsze prototypy tego typu pojazdów. Kluczowe pytanie dotyczy tego, czy velomobile w Polsce staną się tak samo popularne jak klasyczne rowery. Co ciekawe, ceny wielu markowych i bardzo dobrych rowerów sięgają nawet 40-50 tys. zł. Velomobil, też ma swoją cenę, bo pojazd taki, w zależności od jakości osprzętu i jego konfiguracji oraz marki producenta możemy kupić już od 8 do 30 tys. zł, mówimy tutaj o pojazdach nowych. Możemy również je kupić używane, zdarzają się oferty ale głównie na obcojęzycznych stronach.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Velomobil ma oczywiście swoje wady i zalety o których najlepiej przekonać się, po prostu testując takie cudo. Na pewno nie poszalejemy nim na leśnych ścieżkach jak rowerem typu MTB. Coś za coś. W takiej sytuacji przydałaby się kolekcja dwóch trzech pojazdów – rower trekingowy, MTB oraz…velomobil. Trudno jeszcze ocenić jak velomobil zachowuje się na podjazdach o różnym stopniu nachylenia. W tym przypadku zainstalowany napęd elektryczny może się okazać bardzo pomocnym rozwiązaniem na cyklisty. Dzięki zainstalowanemu napędowi elektrycznemu velomobil może poszerzyć swoje możliwości i fanów już nie dziwi, że na jego pokładzie możemy znaleźć komputer pokładowy wraz z nawigacją.

A1

Na rynku istnieje kilka sztandarowych firm, zajmujących się produkcją velomobili. Możemy je spotkać w Niemczech, Holandii, USA czy Kanadzie. Zaś producentem wartym wskazania i wyznaczającym pewne standardy w ich projektowaniu jest holenderska firma, którą znajdziemy pod adresem www.velomobiel.nl

velomobile-quest-shadow

Ale velomobile, są ciągle jeszcze ulepszane i testowane. Wiele prototypów znajduje się dopiero na deskach projektantów i designerów. Jak ten poniżej, który powstaje w jednym z instytutów w Singapurze.

velo-2

Ten, krótki wpis nie wyczerpuje oczywiście tematu a jest premierowym wpisem sygnalizującym o naszej nowej fascynacji.  To również przyszłość tematu związanego z rowerami gorąco wierząc, że z biegiem czasu przesiądziemy się do velomobili a my, kto wie, będziemy jednymi z pierwszych w Polsce, którzy rozpoczną nowy trend związany z nową rowerową pasją!

Autem czy rowerem znajomych już prawie nie zaskoczysz. Ale kiedy zajedziesz velomobilem do pracy czy na zakupy będą o Tobie gadać w całym mieście!

2001-11-30_myoffice

Źródło foto: Internet.

http://en.wikipedia.org/wiki/Velomobile

http://pl.wikipedia.org/wiki/Rower_poziomy

http://pl.wikipedia.org/wiki/Rower

varna-diablo

blog-image-of-challenger-velomobile

5204365542_b263767c7d_b

283887_229355990429780_446597_n

35ea31d8ce253f0f5eaef0d0a77f3ee5_er1b

Peer-5-2012

2 uwagi do wpisu “Velomobile

  1. Hej 🙂 super rowery, chciałbym by można było samemu zrobić ale cóż nie jest to łatwe do zrobienia…widziałem na stronie internetowej abay i taki rower velomobil kosztuje kilka tys. euro dokładnie 2-4 tys euro.. Pozdr z Schweinfurtu.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s